
Nasaď si pásku cez oko a predstav si svet kapitána Jacka Sparrowa... lenže na rozdiel od neho ťa nečakajú rozvírené morské vlny, ale nekonečné priestory vesmíru, píše portál Space.
Keď sa vesmír stane divokým západom
Vesmír sa postupne mení na komerčný priestor plný satelitov, staníc a technologických zariadení. A tam, kde je hodnotný majetok, sa skôr či neskôr objavia aj zlodeji a piráti.
„Teraz je čas začať rozmýšľať a hovoriť o tom, ako zmierniť hrozbu vesmírneho pirátstva,” upozorňuje Marc Feldman, výkonný riaditeľ Center for the Study of Space Crime, Policy, and Governance (CSCPG). „Ako radi hovoríme - a prosím, odpustite mi to, Lev Trockij, ale možno vás vesmírne pirátstvo nezaujíma, ale vesmírni piráti sa zaujímajú o vás...”
Feldman spolu s Hughom Taylorom, odborníkom na kybernetickú bezpečnosť, napísali knihu Space Piracy: Preparing for a Criminal Crisis in Orbit, kde podrobne rozoberajú tento fenomén a možné riešenia.
Prvé útoky už možno prebiehajú
Taylor tvrdí, že vesmírne pirátstvo je už realitou. „Tvrdíme, že to už začalo - v rannej fáze - cez pokusy o hackovanie satelitov.” S postupujúcou komercializáciou vesmíru sa podľa neho dajú čakať fyzické aj digitálne útoky na vesmírne aktíva, začínajúc narušením pozemských štartovacích zariadení a staníc.
Taylor navrhuje, že Spojené štáty by mali mať hlavnú agentúru na riešenie tejto hrozby. Mohla by ňou byť vesmírna jednotka Space Force, no zatiaľ nemá jasne definované kompetencie v tejto oblasti.
Alternatívou je aj vytvorenie špecializovanej vesmírnej bezpečnostnej agentúry alebo zapojenie Námorníctva USA, ktoré už 250 rokov bojuje proti pirátom na mori. „Problémom je, že nemajú právnu pôsobnosť na vesmírne operácie,” upozorňuje Taylor.
Od vydierania po vesmírne rukojemníctvo
Feldman predpokladá, že prvé prípady vesmírneho pirátstva môžu vyzerať napríklad takto: Hacknutie vysielacieho satelitu v geostacionárnej orbite, aby sa narušilo globálne podujatie, ako je finále MS vo futbale. „Zaplaťte nám alebo vaše vysielanie zhasne - a potom budú nasledovať ďalšie prípady.”
Napadnutie satelitov zodpovedných za lodnú prepravu, čo by mohlo viesť ku globálnej logistickej kríze. Unesenie astronautov alebo turistov na komerčnej vesmírnej stanici s požiadavkou na výkupné.
Ako sa brániť?
Feldman upozorňuje, že často práve kriminálne aktivity urýchľujú technologický pokrok. „Pôvodní piráti donútili koloniálne lodiarne v Novom Anglicku a Karolínach, aby stavali rýchlejšie a lepšie lode - určené práve pre pirátov,” vysvetľuje.
Podobný efekt môže mať aj vesmírne pirátstvo. Nové technológie pre rýchlu reakciu na hrozby, napríklad vyzbrojené vesmírne plavidlá schopné zasiahnuť v priebehu hodín. Okrem toho napríklad aj prispôsobenie bezpečnostných protokolov na vesmírne podmienky, podobne ako sa vyvíjali ochranné opatrenia na moriach.
Nepodceňujme neštátne hrozby
Feldman zdôrazňuje, že momentálne sa Spojené štáty zameriavajú hlavne na vesmírne hrozby zo strany štátov ako Čína, Rusko, Irán či Severná Kórea. Avšak netreba ignorovať neštátnych aktérov, teda pirátov a zločincov, ktorí budú v budúcnosti predstavovať vážnu hrozbu.
„Keď si tento fakt uvedomíme, bude možné prísť s kreatívnymi riešeniami na prevenciu a minimalizovanie týchto hrozieb,” uzatvára Feldman.