Južná Kalifornia zažíva najničivejšie zimné požiare za viac ako štyri desaťročia. Požiare v tomto ročnom období zvyčajne nehoria, ale spojili sa špecifické ingrediencie, ktoré sa rýchlo a smrteľne vzopreli kalendáru, píše AP.
Do mixu prispel silný vietor Santa Ana (ten, ktorý sa spomína aj vo filme The Holiday), ktorý podporuje šľahajúce plamene a žeravé uhlíky rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu - to všetko spolu s návratom extrémneho sucha.
Do toho sú tu návaly počasia, vďaka ktorým sa v lejakoch pestovali tony rastlín, potom zaznamenali vysoké teploty, ktoré ich vysušili, čo z nich urobilo palivo pre požiar. Potom je tu strmhlavý a nezvyčajný prúd vzduchu a množstvo elektrických vedení, ktoré v týchto silných poryvoch mávajú a lámu sa. Odborníci tvrdia, že práve to mení lesné požiare na smrteľný mestský požiar.
Rýchlosť je zabijak
„Malé, silné a rýchle” požiare sa v posledných desaťročiach rozhoreli na západe Ameriky, keď sa svet otepľoval, uviedla vedkyňa z University of Colorado Jennifer Balch. Minulý október publikovala v časopise Science štúdiu, ktorá skúmala 60-tisíc požiarov od roku 2001 a zistila, že počet tých najrýchlejšie rastúcich sa od roku 2001 viac ako zdvojnásobil a spôsobili oveľa väčšiu deštrukciu ako pomalšie a väčšie požiare.
„Požiare sa zrýchlili,” povedala v stredu Balch. „Veľkým vinníkom, z ktorého máme podozrenie, je otepľujúce sa podnebie, ktoré uľahčuje spaľovanie prírody, keď sú vhodné podmienky.” Letné požiare sú zvyčajne väčšie, ale nehoria tak rýchlo. Zimné požiare „sú oveľa ničivejšie, pretože k nim dochádza oveľa rýchlejšie“, povedal požiarny vedec z US Geological Survey Jon Keeley.
AccuWeather odhaduje, že škody spôsobené najnovšími požiarmi by mohli dosiahnuť 57 miliárd dolárov, pričom hlavný meteorológ súkromnej firmy Jonathan Porter povedal, že „na základe počtu spálených štruktúr a ekonomických strát sa môže stať najhorším požiarom v modernej histórii Kalifornie“.
Ideálne podmienky na katastrofu
Okrem toho sú podmienky na ničivý požiar priam ideálne. Silný vietor má vplyv na rýchlosť šírenia požiarov, do toho treba započítať aj dve vlhké zimy, keď atmosférické rieky vyliali do regiónu obrovské množstvo vody, čo spôsobilo rast množstva rastlín. Rýchly nástup sucha ich zase vysušil, čo vytvorilo ideálne podmienky na požiar.
Ľudský faktor v tomto nemožno tiež ignorovať, povedal Keeley. „Myslím si, že sa na to musíme pozerať z perspektívy globálnych zmien. A klíma je len jedna globálna zmena. A určite jednou z ďalších dôležitých globálnych zmien je rast populácie. A Kalifornia za posledných 20 rokov rástla fenomenálnym tempom,“ povedal Keeley.
„Pridáte viac ľudí a to znamená, že pridáte viac elektrických vedení a väčší potenciál zlyhania.“ Pre zaujímavosť, ničivé kalifornské požiare v rokoch 2016 a 2017 odštartovalo elektrické vedenie zničené silným vetrom. To viedlo k tomu, že spoločnosť Pacific Gas & Electric vyhlásila bankrot po tom, čo čelila súdnym sporom vo výške 30 miliárd dolárov.
Celebritám zostali oči pre plač
A keďže požiar už dorazil do Hollywood Hills, kde majú svoje luxusné nehnuteľnosti mnohé celebrity, mnohé postupne prichádzajú o svoj domov. To je aj prípad Paris Hilton. „Zlomené srdce, nemám slov. Sedieť s mojou rodinou, pozerať správy a vidieť náš dom v Malibu horieť do tla v priamom prenose je niečo, čo by nikto nikdy nemal zažiť,“ napísala.
Portál TMZ informoval, že o svoje domovy prišli aj moderátor Spencer Pratt s manželkou a speváčkou Heidi Montag, rovnako ako herec a moderátor Cameron Mathison a herečka Ricki Lake. Oheň zničil aj dom skadateľky Diane Warrenovej či herca Caryho Elwesa.
Portál má tiež zábery domov patriacich Adamovi Brodymu a Leightonovi Meesterovi, ako aj Anne Farisovej v plameňoch – zatiaľ čo podľa informácií webu zhoreli aj domy Billyho Crystala, Eugena Levyho a Johna Goodmana.
Státisíce ľudí bez prúdu
„Janice a ja sme bývali v našom dome od roku 1979. Vychovali sme tu naše deti a vnúčatá,“ uviedol Crystal vo vyhlásení. „Každý centimeter nášho domu bol naplnený láskou. Krásne spomienky, ktoré sa nedajú vziať preč. Máme zlomené srdce, ale s láskou našich detí a priateľov to zvládneme. Pacific Palisades je odolná komunita úžasných ľudí a vieme, že časom opäť povstane. Je to náš domov.“
Svoje domovy kvôli nariadenej evakuácii museli opustiť komička a scenáristka Whitney Cummings, herec Mark Hamill s rodinou, James Woods (ktorý medzitým informoval, že jeho dom zrejme vyhorel, pretože všetky detektory ohňa sú offline), herečka Mandy Moore a rodinou, youtuberka a dermatologička Sandra Lee, herečka Jennifer Tilly či Ben Affleck.
Zároveň však treba pripomenúť, že toto je len zlomok zvučných mien, ktoré v oblasti žili. Podľa CNN v stredu ráno tri požiare v oblasti viedli k evakuácii 80-tisíc obyvateľov, pričom 400-tisíc ďalších je bez prúdu. Náčelník hasičov okresu Los Angeles tiež informoval, že zomrelo už najmenej päť ľudí a viac ako tisíc budov bolo zničených.