Klimatickí aktivisti robia niekedy šialené veci s jedným úmyslom. Upozorniť na to, že planéta a my s ňou sa pomaly valíme do naozaj nepríjemnej budúcnosti. Vedci varujú, aktivisti sa na to snažia upozorniť už aj zúfalými spôsobmi. Môžeme si o tom myslieť čokoľvek, no faktom je, že životné prostredie si zaslúži ochranu. A viac ako sto aktivistov zomrelo práve pri snahe o jeho záchranu.
Viac ako sto obetí
Podľa nových zverejnených údajov bolo za minulý rok zabitých najmenej 177 ľudí, ktorí sa snažili chrániť životné prostredie. Pätina vrážd sa pritom stala v amazonskom dažďovom pralese, nad ktorým stále visí hrozba odlesňovania. Údaje zozbierala mimovládna organizácia Global Witness. Výsledky hovoria, že v roku 2022 boli „každý druhý deň zabití obrancovia životného prostredia, ktorých zavraždili skupiny organizovaného zločinu a útočníci“, píše sa na portáli The Guardian. Najsmrteľnejšou krajinou sa stala Kolumbia, kde bolo zaznamenaných 60 vrážd.
Domorodé komunity v týchto údajoch sú zastúpené neúmerne, tvorili 34 percent všetkých vrážd, hoci predstavujú len päť percent svetovej populácie. Nové údaje hovoria, že v rokoch 2012 až 2022 bolo zabitých najmenej 1 910 ochrancov životného prostredia. Väčšina všetkých prípadov zostala nepotrestaná.
Krajiny s najvyšším počtom úmrtí
Kolumbia je krajina, ktorá má najvyšší počet úmrtí. Po nej nasleduje Brazília, Mexiko, Honduras a Filipíny. Takmer 88 percent všetkých smrteľných útokov zaznamenali v Latinskej Amerike, vrátane júlových vrážd brazílskeho aktivistu Bruna Pereiru a novinára Doma Phillipsa.
V roku 2021 sa zaznamenalo 200 vrážd, čo znamená, že v minulom roku počet klesol. Stále však čísla zostávajú vysoké, a preto organizácia Global Witness vyzýva na osobitnú ochranu jednotlivcov, ktorí chránia životné prostredie, najmä ekosystémy, ktoré sú najohrozenejšie.
V Latinskej Amerike, Ázii a Afrike sú hnacou silou násilia práve boje o zdroje, vrátane ťažby nerastov, ktoré sa používajú pri výrobe elektromobilov a veterných turbín. „Príliš dlho sa tým, ktorí sú zodpovední za smrtiace útoky na ochrancov, darí beztrestne vraždiť,“ povedala Shruti Sureshová, jedna z riaditeliek kampaní organizácie.
„Napriek ohrozeniu zo strany nezodpovedných podnikov a vlád toto celosvetové hnutie ľudí, ktorých spája odhodlanie a záväzok brániť svoje domovy a komunity, stojí pevne na nohách a nemôže byť, ani nebude, umlčané,“ dodáva.
Organizácia každých 11 rokov spracúva tieto údaje. Cieľom je, aby sa na vládu vytváral tlak, ktorý by ich viedol k presadzovaniu už existujúcich zákonov a vytvorili tak bezpečné prostredie pre ľudí, ktorí sa snažia chrániť svoju pôdu a ekosystémy. Taktiež vyzvala podniky, aby zabezpečili, že ich dodávateľské reťazce a aktivity sa nebudú podieľať na podnecovaní násilia.
Čísla ale môžu byť vyššie. Príčinou môže byť, že niektoré útoky neboli nahlásené, keďže sú útoky, ktoré neboli smrteľné a ich cieľom bolo umlčať ochrancov.