Aké nás čaká leto a ako nás ovplyvní jav El Niňo?Brainee x Canva
StoryEditor

Je predpoklad, že toto leto bude nadnormálne teplé, hovorí slovenský klimatológ. Ovplyvniť nás môže aj jav El Niňo

TASR09.05.2023., 16:00h

V druhej polovici roka by sa mohol vyvinúť jav El Niňo. Pravdepodobne by výrazne podporil nárast globálnej teploty. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Lajkuj Brainee.sk na

Klimatológ Pavel Matejovič pre TASR doplnil, že to, či bude tohtoročné leto na Slovensku teplejšie ako vlaňajšie, sa nedá teraz predpovedať.

El Niňo je prirodzene sa vyskytujúce oceánsko-atmosférické kmitanie spojené s otepľovaním povrchu vody v rovníkovej oblasti Tichého oceánu. Vyskytuje sa v priemere každé dva až sedem rokov. Jeho epizódy zvyčajne trvajú deväť až 12 mesiacov. Najvýraznejšie sa naposledy vyskytol v rokoch 2015 a 2016.

image

Na Slovensku je klíma už ako v Miláne, hovorí klimatológ Pecho. Toto leto bolo najhorúcejšie v histórii meraní

Nadnormálne vysoká teplota nad oceánmi

„Počas obdobia máj až júl 2023 existuje momentálne 60-percentná šanca na prechod z ENSO-neutrálneho stavu do stavu El Niňo, a táto pravdepodobnosť sa zvýši na približne 70 percent v období jún až august a na 80 percent v období júl až september,” priblížili meteorológovia s tým, že to vyplýva z aktualizovanej prognózy Svetovej meteorologickej organizácie.

Nad oceánmi očakávajú odborníci v najbližších mesiacoch nadnormálne vysokú teplotu povrchovej vrstvy vody. To pravdepodobne prispeje k nadnormálnym teplotám vzduchu nad rozsiahlymi časťami kontinentov.

image

Aké nás čaká leto a ako nás ovplyvní jav El Niňo?

Unsplash/Xavier Coiffic

„Kladné teplotné anomálie sa očakávajú bez výnimky vo všetkých oblastiach na severnej a južnej pologuli,” uviedli. Matejovič v tejto súvislosti poukazuje, že výraznejší vplyv na podnebie má v súčasnosti klimatická zmena.

Máme sa El Niňa báť aj na Slovensku?

Tá spôsobuje oveľa výraznejšie zvyšovanie teploty. „Aj v jej dôsledku sa u nás pravidelne vyskytujú nadnormálne teplé letá s vlnami horúčav. Tak tomu bolo aj v ostatných rokoch. Je teda predpoklad, že aj toto leto bude teplotne nadnormálne bez ohľadu na uvedený klimatický fenomén,” skonštatoval.      

image

Veľký sprievodca extrémnym počasím: Čo to je a ako súvisí s klimatickou zmenou?

Vplyv na globálnu teplotu sa zvyčajne podľa SHMÚ prejaví až v roku po vrcholení javu El Niňo. Preto bude pravdepodobne najzreteľnejší v roku 2024. Vedecko-technický pracovník pre numerickú meteorológiu Jozef Pecho povedal, že potenciálny vplyv El Niňa na leto v tomto roku bude minimálny, prípadne žiadny.

Zvlášť to platí o regióne strednej Európy. „Priame prejavy El Niňo na charakter počasia v Európe zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, avšak objavili sa v súvislosti s výskytom chladnejších zím v severnej Európe a miernejších a na atmosférické zrážky málo bohatých zím v oblasti Stredomoria,” poznamenal.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. september 2023 10:01