DeforestáciaUnsplash/roya ann miller
StoryEditor

Pre ťažbu dreva prídu Karpaty každú hodinu o štyri hektáre lesa. Slovensko nie je výnimkou, obnovy sa nedožijeme

TASR23.11.2022., 14:00h

Pohorie Karpaty, ktoré sa sčasti nachádza aj na území Slovenska, stráca lesný porast alarmujúcou rýchlosťou. Vyplýva to zo satelitných záberov, ktorá zanalyzovala organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace.

Lajkuj Brainee.sk na

Podľa odborníkov sa v Karpatoch v rámci bežných lesníckych postupov pred ochranou prírody uprednostňuje produkcia dreva. V priebehu uplynulých dvoch storočí prišli Karpaty v dôsledku ťažby dreva v siedmich krajinách, z ktorých päť predstavuje členské štáty EÚ, o vyše 7 350 kilometrov štvorcových tzv. korunového zápoja.

image

Namiesto odkaliska umelecká galéria a botanická záhrada na mieste toxickej hlušiny. Aj takto môžu vyzerať bývalé bane

Rýchle ničenie lesov

Ide o dvakrát väčšiu plochu ako spoločne zaberajú Paríž, Berlín, Rím, Budapešť, Brusel a Varšava, vysvetľuje Greenpeace. „Každú hodinu strácame kvôli ťažbe dreva viac ako štyri hektáre karpatských lesov,” uvádza organizácia.

Táto činnosť okrem toho „mení krajinu, fragmentuje ekosystémy, umocňuje eróziu, presúva potoky a ničí domov vzácnym druhom húb, rastlín a živočíchov”. Greenpeace upozorňuje, že rýchle ničenie lesov zatiaľ nedokázali zastaviť žiadne ochranné opatrenia okrem prísnych rezervácií a bezzásahových zón.

image

Deforestácia

Unsplash/Justus Menke

Obnovy sa zrejme nedožijeme

Dodáva tiež, že pri súčasnom tempe takto zmizne do roku 2050 v porovnaní s rokom 2000 skoro 20 percent karpatského korunového zápoja. Obnova komplexnosti lesných ekosystémov v zasiahnutých oblastiach pritom potrvá dlhšie než ľudský život.

image

Príbeh Amazonského pralesa: Od zelenej oázy a pľúc Zeme až po mŕtve územie zdevastované ťažbou a požiarmi

Organizácia zároveň vyzvala Európsku komisiu a vnútroštátne orgány, aby „urýchlene vypracovali nadnárodný akčný plán a zaistili primerané financovanie z prostriedkov EÚ na jeho realizáciu” v záujme uprednostnenia ochrany prírody.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. apríl 2024 03:52