Sea Shepherd, charitatívna organizácia na ochranu morí, zdieľala na sociálnych sieťach nehumánne video, na ktorom vidno nespočetné množstvo bezvládnych tiel mŕtvych delfínov. Video je z pláže Skálabotnur, dediny na faerskom ostrove Eysturoy, uvádza portál Unilad.
Faerské ostrovy, súostrovie nachádzajúce sa asi 320 kilometrov od Škótska a zhruba na polceste medzi Islandom a Nórskom, už roky dodržiavajú miestnu tradíciu, počas ktorej lovia rôzne morské živočíchy a kruto ich zabíjajú. Táto tradícia je známa ako Grindadráp a pozostáva z naháňania morských cicavcov do plytkých vôd, pričom ich následne ubodajú. Najčastejšie loveným cicavcom sú veľryby známe ako delfín dlhoplutvý (Globicephala melas/melaena) a delfín krátkoplutvý (Globicephala macrorhynchus).
Ide o starý zvyk
Americký akademik Russell Fielding, ktorý sa venuje štúdiu tejto tradície vysvetlil, že „mäso a tuk“ veľrýb sa na „ľudskú spotrebu“ používa už najmenej od 16. storočia. Pre mnohých ľudí je konzumácia týchto zvierat súčasťou faerskej kultúry. Ľudia si na to zvykli a nedokážu sa toho vzdať.
Killing whales has become a long-standing tradition here. ?
— Rebecca Herbert (@RebeccaH2030) September 14, 2021
1428 dolphins was brutally slaughtered or beat to death yesterday in the Faroe Islands. ??#Tiredearth #ocean pic.twitter.com/lZVVCH45db
Tentoraz nemilosrdne hnali okolo 1428 delfínov po dobu mnohých hodín rýchlymi motorovými člnmi a vodnými skútrami do plytkej vody. Zverejnili tiež neupravené, grafické video z následkov lovu, aby stúpenci mohli „pochopiť realitu toho, čo sa stalo“.
Krutá tradícia porušuje zákony
Nezisková organizácia na ochranu morí a oceánov Sea Shepherd už od 80. rokov minulého storočia spochybňuje takýto lov, pričom ten sobotňajší odsúdili ako „brutálny a zle zvládnutý“. Uviedli, že lov nebol povolený „obvyklým spôsobom“, a podľa miestnych tiež porušuje niekoľko faerských zákonov.
Robert Read z tejto organizácie má pocit, že „potreba alebo použitie takého veľkého množstva kontaminovaného mäsa“ nie je absolútne nevyhnutná a je to podľa neho „poburujúce“, pretože ostrov má dostatok iných zdrojov obživy a tiež sa nachádza iba 230 míľ od Spojeného kráľovstva.
Ozvali sa aj ďalšie skupiny, ako napríklad Blue Planet Society, ktoré označili smrť delfínov za „brutálne“ zabíjanie a absolútnu „hrôzu“. Mnoho účastníkov lovu nemalo licenciu, ktorá je potrebná na Faerských ostrovoch, pretože zahŕňa špecifický výcvik v tom, ako rýchlo zabiť tieto živočíchy.
Time for @BorisJohnson and @trussliz to end the UK-Faroe Islands trade agreement as sanction for the continued slaughter of cetaceans. No more trade, no more tourism, no more death. This Government claims to be a leader on environmental issues, afterall. #FaroeIslands pic.twitter.com/WhvVmEZPsq
— GJGamble ? (@GJGamble) September 14, 2021