Otepľovanie a okysľovanie oceánov je čoraz reálnejšie. Odborníci varujú, že do konca storočia sa zmenií až 95 percent povrchov všetkých oceánov. Vychádza to z najnovšej štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnil tím vedcov z Northwestern University v štáte Illinois v USA.
„Prostredníctvom globálnych modelov oceánskej klímy vypracovali dva emisné scenáre: jeden s maximom emisií skleníkových plynov do roku 2050, ktorý sa však po zvyšok storočia spomaľuje. Vedci ho pomenovali ako miernejší. Druhý prístup nazvali „ako obvykle“. Emisie v ňom pokračujú v raste počas nasledujúcich 80 rokov,“ uvádza portál imeteo.sk.
Pripravme sa na katastrofu
Prvý z nich ukázal, že 36 percent súčasných podmienok povrchu oceánov sa v priebehu 20. storočia výrazne nezmenil, no do roku 2100 zmizne. Tá horšia možnosť je taká, že sa táto výmera zvýši na hrozivých 95 percent.„Rýchlosti zmien atmosférického CO2 za posledné storočie sú o dva až tri rady vyššie ako väčšina zmien pozorovaných za posledných 420-tisíc až 300-miliónov rokov.“
„To naznačuje, že táto výzva môže byť pre mnohé existujúce druhy bezprecedentná,“ uviedli autori štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature. Čo to však pre nás znamená? Vďaka rýchlym zmenám životného prostredia môžu veľké časti zemského oceánu do konca 21. storočia zažiť podnebie, ktoré dnes nezažívajú.