Unsplash/Chris LeBoutillier
StoryEditor

Indický minister poriadne šokoval. Tvrdí, že rozvojové krajiny majú právo používať fosílne palivá

TASR14.11.2021., 14:23h
Rozvojové krajiny sú „oprávnené” používať fosílne palivá. Vyhlásil to v sobotu na klimatickom summite OSN (COP26) v Glasgowe indický minister životného prostredia Bhupender Jádav, informuje agentúra AFP.
Lajkuj Brainee.sk na

Štáty s malou historickou zodpovednosťou za klimatickú zmenu majú „právo na spravodlivý podiel z celosvetového uhlíkového rozpočtu a sú oprávnené k zodpovednému používaniu fosílnych palív”, povedal minister delegátom na summite. Dodal, že klimatickú zmenu „spôsobili neudržateľné životné štýly a neúsporné spotrebiteľské vzorce”.

Jadav tiež naznačil, že India nepodporuje iniciatívu COP26 zameranú na posilnenie akčných plánov jednotlivých krajín čo sa týka znižovania emisií do roku 2030, ku ktorým sa krajiny zaviazali v parížskej klimatickej dohode.

Delegáti klimatického summitu v škótskom Glasgowe sa blížia ku koncu vyčerpávajúcich rokovaní, ktoré sa snažia zlepšiť a urýchliť plány na zníženie emisií skleníkových plynov, na štedrejšie financovanie rozvojových krajín a na vyriešenie bodov vyvolávajúcich spory, ktoré zmarili predchádzajúce rozhovory OSN o klíme.

emisie, smog, výfuk auta emisie, smog, výfuk auta Reuters

​Pôvodne sa mal tento summit, ktorý sa začal 31. októbra, skončiť už v piatok. Delegáti však nedosiahli dohodu v určenom termíne a preto v rokovaniach pokračujú i počas víkendu - ohlásenie záverečnej dohody prebehlo v sobotu večer.

Predseda prebiehajúcej klimatickej konferencie COP26 Alok Sharma predtým v sobotu povedal, že záverečný text obsahuje „konkrétne nasledujúce kroky a veľmi jasne stanovené míľniky, ktoré nás pomôžu správne nasmerovať tak, aby sme splnili ciele parížskej dohody”. Jej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 až 2 stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Unsplash/Evgeny Nelmin

Naí Dillí medzitým pre znečistené ovzdušie na týždeň zatvorí školy

Školy v indickom hlavnom meste Naí Dillí sa od pondelka na týždeň zatvoria pre nebezpečne vysokú mieru znečistenia ovzdušia. Tento krok nariadil v sobotu šéf dillíjskej samosprávy Arvind Kedžriva, informuje agentúra AFP.

„Od pondelka sa školy zatvoria, aby deti nemuseli dýchať znečistený vzduch,” povedal novinárom Kedžriva. Oznámil tiež, že na štyri dni počnúc nedeľou nebude povolená ani nijaká stavebná činnosť. Týmto opatrením chcú úrady v metropole docieliť zníženie množstva prachu na rozľahlých a otvorených priestranstvách. Vládne úrady, ako aj súkromné firmy dostali odporúčanie pracovať z domu.

​Centrálna rada pre kontrolu znečistenia (CPCB) spadajúca pod indické ministerstvo životného prostredia v piatok obyvateľom mesta odporučila, aby obmedzili vonkajšie aktivity a minimalizovali tak riziko vystavenia sa toxickému smogu, ktorý sa nad Naí Dillí vznáša už vyše týždňa. Zlá kvalita ovzdušia v Naí Dillí potrvá podľa CPCB najmenej do 18. novembra, a to vzhľadom na „slabý vietor a mierne poveternostné podmienky počas noci”.

Unsplash/Kristen Morith

​Noviny The Times of India informovali, že v miestnych nemocniciach prudko stúpa počet pacientov s dýchacími ťažkosťami. Najvyšší súd počas soboty navrhol, aby sa v meste zaviedol dvojdňový lockdown s cieľom zlepšiť túto krízu. K extrémnemu zhoršeniu kvality ovzdušia dochádza v Naí Dillí každú zimu. Prispievajú k tomu emisie z dopravy, priemyslu, ako aj spaľovanie odpadu.

Hodnota jemných častíc v ovzduší (PM 2,5) bola v sobotu podľa údajov CPCB na úrovni 300, čo je 20-násobne viac, než je hodnota odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tieto častice môžu preniknúť do pľúc a vyvolať respiračné ochorenia.

IQAir, švajčiarska organizácia, ktorá poskytuje informácie o stave ovzdušia, v správe v roku 2020 uviedla, že 22 z 30 miest s najviac znečistením ovzduší sa nachádza v Indii. Naí Dillí bolo označené za najviac znečistené hlavné mesto na svete. Medicínsky časopis The Lancet uvádza, že znečistené ovzdušie v Indii v roku 2019 spôsobilo 1,67 milióna úmrtí, pričom takmer 17.500 ľudí zomrelo v hlavnom meste.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 07:25