Rakúska ministerka cestovala na klimatickú konferenciu vlakom. Cesta jej trvala až 72 hodín (ilu)Facebook.com/Österreichische Bundesbahnen (ÖBB)
StoryEditor

Rakúska ministerka cestovala na klimatickú konferenciu vlakom. Cesta jej trvala až 72 hodín

TASR09.11.2021., 08:13h
Cesta jej z Viedne aj s prestupom v Bruseli trvala 27 hodín.
Lajkuj Brainee.sk na

Rakúska ministerka pre ochranu klímy a životného prostredia Leonore Gewesslerová pricestovala na prebiehajúci klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe vlakom. Na rozdiel od niektorých ministrov z iných európskych krajín tak do cieľa dorazila s výrazne menšou uhlíkovou stopou. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Rakúska ministerka sa tak vyhla kritike, akej sa dostalo viacerým prominentným účastníkom summitu, ktorí sa do Glasgowa dopravili letecky. Zámerom klimatickej konferencie je pritom práve znižovanie emisií skleníkových plynov, pripomína AP.

"Všade tam, kde je to možné, sa snažím vybrať si možnosť šetrnú ku klíme," uviedla Gewesslerová, ktorej rezort sa zaoberá aj záležitosťami dopravy. Leonore Gewesslerová sa ministerského postu ujala vlani v januári a odvtedy sa snaží o oživenie siete nočných vlakov, ktorých počet výrazne poklesol v dôsledku konkurencie v podobe nízko-nákladových leteckých spoločností, respektíve lacných leteniek.

Gewesslerová cestovala z Viedne do Bruselu v spacom vozni. Ministerka v pondelok povedala, že prestup v belgickej metropole využila na to, aby sa tam stretla s ďalšími európskymi predstaviteľmi. Z Bruselu do Glasgowa pokračovala taktiež vlakom, pričom počas cesty sa pripravovala na rokovania klimatického summitu, ktorý tento týždeň vrcholí.

"Vlaky a nočné vlaky predstavujú budúcnosť cestovania na krátke a stredne dlhé vzdialenosti v Európe," dodala. Rakúska ministerka nedávno predstavila opatrenie s názvom "klimatický lístok". To umožňuje Rakúšanom cestovať po celej svojej krajine akýmkoľvek prostriedkami verejnej dopravy za 1095 eur ročne alebo za tri eurá denne. Klimatický lístok si v ostatných týždňoch zakúpilo takmer 130-tisíc ľudí, čo prekonalo aj najoptimistickejšie odhady ministerstva.

Gewesslerová uviedla, že spôsob cestovania je osobnou voľbou každého jednotlivca. Dodala však, že sa stala političkou aj preto, aby ľuďom uľahčila pohyb spôsobom šetrným ku klíme.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. máj 2023 10:25