Unsplash/veeterzy
StoryEditor

Izraelská vláda s ráznym rozhodnutím. Klimatickú zmenu vyhlásila za otázku národnej bezpečnosti

TASR25.10.2021., 09:37h
Izraelský premiér Naftali Bennett vyhlásil v nedeľu boj proti klimatickej zmene za prioritu „národnej bezpečnosti” a prisľúbil podporu investícií do ekologickej energie. Informovala o tom agentúra AFP.
Lajkuj Brainee.sk na

Niekoľko dní pred začiatkom svetovej klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe, na ktorej sa Bennett zúčastní, oznámila izraelská vláda vytvorenie pracovných skupín pre zmenu klímy.

„Klimatická kríza je jedným z hlavných problémov svetovej agendy,” uviedol Bennett. „Týka sa života nás všetkých, ako aj životov našich detí a vnúčat,” dodal s tým, že v Izraeli „sme povinní sa touto otázkou zaoberať”.

Židovský štát patrí k členským krajinám Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktoré najmenej investujú do verejnej dopravy, približuje AFP. Podľa Bennetta však vláda schválila rozhodnutia týkajúce sa „podpory čistej a nízkouhlíkovej dopravy, energetickej účinnosti, znižovania emisií, podpory technologických inovácií a urýchlenia infraštruktúry”.

Reuters

​V júni nová koaličná vláda vedená Bennettom stanovila Izraelu cieľ zníženia emisií skleníkových plynov o 27 percent do roku 2030 v porovnaní s úrovňou roku 2015. Do roku 2050 by malo ísť o pokles o 85 percent.

Izrael je hrdý na svoje odvetvie špičkových technológií, pričom tamojšie spoločnosti v odboroch kybernetickej bezpečnosti, obrany a finančných technológií sa tešia medzinárodnému úspechu a zamestnávajú desatinu pracovnej sily v krajine. Izraelská vláda predpokladá uplatnenie podobných inovácií v ekologickom sektore.

Ministerka životného prostredia Tamar Zandbergová uviedla, že po „príliš mnohých rokoch otáľania” preukazuje izraelská vláda konečne „skutočnú angažovanosť” v tejto otázke. „Vláda sa pripravuje na klimatickú zmenu,” vyhlásila.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. jún 2023 11:41