Nemocnica iluUnsplash/Olga Kononenko
StoryEditor

Zabijak na infúzii? Smrteľná baktéria sa živí nemocničným plastom, ročne zabije státisíce ľudí

Miroslav Kamody27.05.2025., 11:00h

Nie je to sci-fi, ale realita z nemocničných chodieb: vedci zistili, že baktéria odolná voči antibiotikám – ktorá každoročne zabíja stovky tisíc ľudí - si „pochutnáva“ na plastoch používaných v medicíne.

Lajkuj Brainee.sk na

💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:

  • Vedci objavili, že smrteľná baktéria Pseudomonas aeruginosa dokáže „jesť“ plast z nemocničných pomôcok.
  • Ročne spôsobí viac ako 559-tisíc úmrtí po celom svete.
  • Najčastejšie sa objaví po operáciách, spôsobuje zápaly pľúc a močové infekcie.
  • Najviac jej chutí polycaprolacton - plast z katétrov, švov, implantátov či náplastí.

Vedci z Brunel University London publikovali v prestížnom magazíne Cell nový výskum, podľa ktorého si baktéria Pseudomonas aeruginosa dokáže „pochutnať“ na plaste menom polycaprolacton, materiáli bežne používanom v medicíne. Nachádza sa v švoch, stentoch, chirurgickej sieti, náplastiach, implantátoch či obväzoch, píše portál Futurism.

image

The Last of Us je len fikcia, ale vraždiace huby sú reálne. Postupne sa rozťahujú po svete, môžu nás zožrať zvnútra

Státisíce úmrtí ročne

A nejde o neškodný mikrób, podľa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) je P. aeruginosa zodpovedná za viac než 559-tisíc úmrtí ročne. Často spôsobuje zápaly pľúc či močové infekcie - najmä po operáciách alebo pri zavádzaní katétrov.

„Plastové povrchy môžu byť pre tieto baktérie potravou,“ vysvetľuje vedúci výskumu profesor Ronan McCarthy v tlačovej správe univerzity. „Patogény s touto schopnosťou môžu prežiť v nemocniciach dlhšie než sme si mysleli.“

image

Nemocnica ilu

Unsplash/Marcelo Leal

Výskumníci analyzovali vzorku baktérie z rany pacienta a zistili, že dokáže prežiť výrazne dlhšie na plastoch typu polycaprolacton než na iných materiáloch. Navyše, po „skonzumovaní“ plastu si vytvára silnejšie biofilmy - ochranné vrstvy, ktoré robia baktériu odolnejšou voči antibiotikám.

Môže sa vo veľkom množiť

To znamená, že aj základné nemocničné pomôcky, od katétrov až po ventilátory, sa môžu stať miestom, kde sa táto superbaktéria množí. A to je problém. „Potrebujeme pochopiť, aký to má dopad na bezpečnosť pacientov,“ varuje McCarthy. „Plast je dnes všade v medicíne – a niektoré patogény sa tomu už prispôsobili.“

image

Ako často za deň chodíte na veľkú potrebu? Vedci odhalili, koľko takých návštev je ideálnych a čo to vypovie o zdraví

Bude treba nové výskumy a možno aj nové materiály. Zatiaľ však platí jedno: aj ten najnevinnejší kus plastu v nemocnici môže byť pre baktérie raňajkami.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2025 03:25