
💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Hubové infekcie každoročne zabijú približne 2,5 milióna ľudí.
- Výskum ukazuje, že vďaka otepľovaniu sa rozšíria do nových regiónov.
- Niektoré druhy, ako Aspergillus flavus, sú odolné voči liečbe a ohrozujú aj potraviny.
- Zmena klímy zvyšuje odolnosť húb voči teplu a ich šírenie vzduchom.
- Vedci varujú, že na hubové infekcie nie sme pripravení.
Kým seriál The Last of Us nás „baví” svojskou post-apokalyptickou víziou, kde zmutované huby premenia ľudí na agresívnych zombie, vedci varujú: realita je menej dramatická, ale o to desivejšia, píše CNN.
„Huby sú všade. Od plesní v pôde až po tie, ktoré sa ti môžu dostať do pľúc – a zabiť ťa,“ hovorí Norman van Rijn, výskumník klimatických zmien a infekčných chorôb z University of Manchester.
Podľa jeho novej štúdie, ktorú aktuálne posudzujú odborníci, sa niektoré nebezpečné huby, konkrétne druhy rodu Aspergillus, budú kvôli globálnemu otepľovaniu šíriť do oblastí, kde doteraz neexistovali. To znamená nové prípady infekcií v Európe, Severnej Amerike, Číne či Rusku.
Spóry vo vzduchu
Ide o mikroskopické huby, ktoré uvoľňujú milióny spór do vzduchu. Každý deň ich vdychujeme, no väčšina ľudí si to ani nevšimne - náš imunitný systém si s tým poradí. Problém však nastáva, ak má človek oslabenú imunitu (napríklad po transplantácii, pri rakovine či po ťažkom covide alebo chrípke) alebo trpí ochoreniami pľúc.
Vtedy môže vzniknúť aspergilóza - infekcia, ktorá má smrtnosť medzi 20 a 40 percentami. „Keď sa spóry usadia v tele a imunitný systém zlyhá, huba začne rásť a doslova vás zvnútra požiera,“ povedal van Rijn pre CNN.
Huby, ktoré sa šíria s teplom
Jedným z najnebezpečnejších druhov je Aspergillus flavus, ktorý miluje horúce, tropické podnebie. Podľa výpočtov by sa jeho výskyt mohol zvýšiť o 16 percent, ak budeme naďalej masívne spaľovať fosílne palivá. Rozšíri sa do severnej Ameriky, Číny a Ruska.
WHO zaradila druh medzi kriticky nebezpečné huby - ohrozuje totiž nielen ľudí, ale aj potraviny. Je odolný voči liekom a ničí úrodu, čo môže spôsobiť aj krízy v potravinovej bezpečnosti.
Iný druh, Aspergillus fumigatus, ktorý má rád miernejšie podnebie, sa podľa výskumu do roku 2100 rozšíri až o 77,5 percent smerom na sever, dokonca až k Arktíde. Vystaviť by sa mu mohlo až deväť miliónov ľudí v Európe.
Svet nie je pripravený
Podľa Elaine Bignell, odborníčky na lekársku mykológiu z University of Exeter, je hrozba reálna a podceňovaná: „Štúdia právom upozorňuje na huby, ktoré žijú v prírode a na to, akí sme nepripravení zvládnuť zmeny v ich výskyte.“
Problémom je aj to, že lekári aspergilózu často nespoznajú - prejavuje sa ako bežné ochorenie: horúčka, kašeľ, slabosť. Diagnostika je zložitá a dostupné sú len štyri skupiny antimykotík - a aj tie začínajú byť neúčinné.
Justin Remais z UC Berkeley uviedol, že počet prípadov aspergilózy v USA každoročne stúpa o približne 5 percent. V rokoch 2013 – 2023 ich zaznamenali vyše 20-tisíc. „Sme len na začiatku toho, ako klíma ovplyvňuje šírenie týchto patogénov,“ dodáva.
Zatiaľ čo sa bežne hovorí o baktériách a vírusoch, huby ostávajú v tieni. Pritom podľa odhadov zabijú až 2,5 milióna ľudí ročne. A môže to byť ešte viac - mnohé prípady sa vôbec nezaznamenávajú. „V budúcnosti sa to môže týkať nás všetkých,“ upozorňuje Bignell.