
💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Na odľahlom panamskom ostrove Jicarón zachytili vedci samcov kapucínov nesúcich mláďatá iného druhu.
- Mláďatá neboli adoptované ani zožrané, samce ich len nosili na chrbtoch bez starostlivosti, až kým neuhynuli.
- Výskumníci hovoria o možnej „kultúrnej móde“ - opice to robia bez jasného dôvodu, možno z nudy.
- Na ostrove žijú kapucíni bez predátorov, čo im umožňuje viac experimentovať a správať sa netypicky.
- Tento prípad podľa vedcov odráža aj správanie ľudí: niekedy robíme veci, ktoré škodia iným tvorom, a to bez skutočného zmyslu.
Keď behaviorálna ekologička Zoë Goldsborough pozerala zábery z kamier na ostrove Jicarón pri Paname, najprv si myslela, že na chrbte kapucínskej opice vidí len mláďa rovnakého druhu. Niečo jej však nesedelo. Po dôkladnejšom pozretí si všimla nezvyčajné sfarbenie - išlo totiž o mláďa iného druhu: vrešťana, píše CNN.
Nič také nikdy nevideli
„Uvedomila som si, že je to niečo, čo sme ešte nikdy nevideli,“ povedala Goldsborough. Na ostrove, kde žijú opice bez kontaktu s ľuďmi a bez predátorov, vedci zozbierali 15 mesiacov kamerových záberov. Zistili, že minimálne štyria mladí samci kapucínov medzi januárom 2022 a marcom 2023 uniesli najmenej 11 mláďat vrešťanov.
Tie pritom neboli zožrané ani adoptované, len nosené na chrbtoch, až kým nezomreli od hladu. „Bol to výskumný kolotoč - stále sme menili hypotézy a vždy sa niečo objavilo, čo ich vyvrátilo,“ povedala Goldsborough. Vedci z Max Planck Institute, univerzity v Kostnici a Smithsonian Tropical Research Institute predpokladajú, že by mohlo ísť o akýsi „kultúrny rozmar“ - správanie, ktoré má bližšie k ľudskej móde ako k inštinktom.
Pedro Dias, primatológ z mexickej Universidad Veracruzana, ktorý sa štúdie nezúčastnil, priznáva, že ide o veľmi nezvyčajné správanie. „Samice občas unášajú cudzie mláďatá ako prejav materinského inštinktu, ale u samcov je to mimoriadne zvláštne,“ vysvetľuje.
Nedáva to zmysel
Vedkyňa Corinna Most z Iowa State University spočiatku predpokladala, že kapucíni mláďatá zabíjajú a jedia, ale výskum ukázal opak. Kapucíni ich len nosili, bez záujmu, bez hier a bez agresie. Prečo teda unášajú cudzie mláďatá? Odpoveď môže byť prekvapivo jednoduchá - z nudy.
Ako poznamenáva Brendan Barrett, spoluautor štúdie: „Kapucíni sú zvedaví a chaotickí, na ostrove bez predátorov majú slobodu skúšať hlúposti.“ Goldsborough vo svojej dizertačnej práci skúma aj iný prípad kultúrnej inovácie - iba samce na Jicaróne používajú kamene ako nástroje na rozbíjanie orechov.
Tento jav zrejme súvisí s adolescentným vekom, kedy sú mladé opice samostatné, ale ešte nie úplne začlenené do skupiny. Podobnosť s ľuďmi nie je náhodná.
Ubližujú bezdôvodne - ako človek
„Aj my máme množstvo kultúrnych zvykov, ktoré sú samoúčelné a často škodlivé pre iné tvory,“ upozorňuje Goldsborough. Barrett dodáva: „Ako deti sme chytali žaby do pohárov. Nechceli sme im ublížiť, ale nebolo im to príjemné. Možno aj kapucíni robia niečo podobné - bez zlého úmyslu, ale s tragickým koncom.“
Vedci dúfajú, že ide len o dočasný rozmar a že sa ako každá móda vytratí. Alebo sa vrešťani naučia brániť svoje mláďatá. „Je to ako zrkadlo, ktoré nám nastavuje obraz nás samých - ako dokážeme iným tvorom ublížiť bez zjavného dôvodu,“ uzatvára Barrett.