
Tím vysokoškolákov z University of Ottawa prišiel s nápadom, ktorý môže zmeniť farmaceutický priemysel. Ako píše portál Futurism, využívajú rastlinu Nicotiana benthamiana (príbuznú tabaku) na výrobu liekov, pričom ich prvým testovacím prípadom je Ozempic – populárny liek na chudnutie a cukrovku.
Ich technológia s názvom „Phytogene“ využíva geneticky modifikované rastliny ako „kopírky“ na výrobu liečivých peptidov. Základom je proces biopharmingu, teda genetického inžinierstva rastlín na produkciu farmaceutických látok.
Vypestuj si vlastné lieky
„Chceme vytvoriť budúcnosť, v ktorej si ľudia môžu spoľahlivo pestovať vlastné lieky doma – bez obáv z cien, poistenia či dostupnosti,“ hovorí jeden z tvorcov projektu Victor Boddy.
Látky zo skupiny GLP-1, kam patrí aj Ozempic, pomáhajú pacientom cítiť sa sýti, čím podporujú chudnutie a znižujú hladinu cukru v krvi. Problémom je ich vysoká cena a častá nedostupnosť – len v Spojených štátoch už tieto lieky pritom užívalo 12 percent populácie. Ak by sa podarilo vyrábať ich lacno cez rastliny, mohlo by to zmeniť trh s liekmi.
Testy na ľuďoch musia ešte počkať
Študenti vysvetľujú, že do DNA rastliny vkladajú špecifické peptidové sekvencie, ktoré potom rastlina replikuje vo veľkom množstve. Aj keď zatiaľ neprebehli testy na ľuďoch, výskumný tím už skúma účinky na hladinu cukru v krvi a plánuje ďalšie biologické testy.
Ak by táto metóda fungovala, mohla by priniesť lacnejšie a dostupnejšie lieky nielen na chudnutie, ale aj na iné ochorenia. Možno sa teda blíži budúcnosť, v ktorej si namiesto návštevy lekárne jednoducho vypestujeme vlastné lieky v kvetináči. Zároveň to však otvára úplne novú tému bezpečnosti, pretože „mimo radaru” by sa mohli začať množiť rôzne ďalšie lieky.