
Zabudni na to, čo sme sa učili na zemepise na základnej škole. Ako píše portál Indy100, Zem má nakoniec predsa len sedem kontinentov. A ani zďaleka to nie je tak, ako si možno myslíš. Od mladého veku nás učia, že svet sa skladá z Afriky, Antarktídy, Ázie, Oceánie, Európy, Severnej Ameriky a Južnej Ameriky, no nový výskum naznačuje, že to tak v skutočnosti nie je.
Štúdia, publikovaná v magazíne Gondwana Research, totiž predpokladá, že v skutočnosti máme iba šesť kontinentov. Toto mimoriadne tvrdenie je výsledkom podrobného výskumu geologických procesov stojacich za rozpadom Európy a Severnej Ameriky a toho, ako sa tieto pevniny časom vyvíjali.
Nikdy sa neoddelili
Hlavný autor článku, Jordan Phethean z University of Derby, pre portál Earth vysvetlil, že zistenia jeho tímu naznačujú, že „Severná Amerika a euroázijské tektonické platne sa v skutočnosti ešte nerozlomili, aj keď tradične sa predpokladá, že sa tak stalo pred 52 miliónmi rokov.”
Namiesto toho povedal, že tieto dosky sa naďalej naťahujú, a tak sú stále v procese rozpadu, namiesto toho, aby boli úplne oddelenými entitami. Inými slovami, Severnú Ameriku a Európu možno považovať za jeden kontinent, a nie za dva odlišné.
Štúdia sa zameriava na sopečný ostrov Island, o ktorom sa predtým predpokladalo, že vznikol asi pred 60 miliónmi rokov v dôsledku stredoatlantického hrebeňa. Predpokladá sa, že táto tektonická hranica, tvorená severoamerickými a eurázijskými platňami, podnietila vznik horúceho plášťa, ktorý nakoniec vytvoril ostrov, uvádza Earth.
Budú sa prepisovať učebnice?
Avšak pozornou analýzou tektonických pohybov naprieč africkým kontinentom Phethean a jeho kolegovia spochybnili túto teóriu a predložili radikálnu novú myšlienku. Tvrdia, že Grónsko-islandsko-faerský hrebeň (GIFR) obsahuje geologické fragmenty z európskych aj severoamerických tektonických platní.
To naznačuje, že tieto regióny nie sú izolovanými formami terénu, ako sa predtým myslelo: sú to vzájomne prepojené časti väčšej kontinentálnej štruktúry. Vedci dokonca vytvorili termín „Rifted Oceanic Magmatic Plateau“ (ROMP), aby opísali túto novú geologickú črtu, ktorá by mohla mať zásadné dôsledky na to, ako vnímame formovanie a oddelenie zemských kontinentov.
V skutočnosti je jeho význam taký, že Phethean opísal objav ako ekvivalent pozemských vied pri nájdení strateného mesta Atlantídy. Hovorí, že je to preto, že on a jeho kolegovia odhalili „úlomky strateného kontinentu ponorené pod morom a kilometre tenkých lávových prúdov“.
Uvedomujú si, že je to kontroverzné tvrdenie
Okrem toho vedci našli pozoruhodné podobnosti medzi Islandom a africkým vulkanickým regiónom Afar. A ak sa ich štúdia ukáže ako presná, znamenalo by to, že európsky a severoamerický kontinent sú stále v procese rozpadu, a preto sú stále prepojené.
Phethean uznáva, že zistenia jeho tímu zdvihnú obočie, ale trvá na tom, že sú založené na dôkladnom výskume. „Je kontroverzné naznačovať, že GIFR obsahuje veľké množstvo kontinentálnej kôry a že európske a severoamerické tektonické platne sa možno ešte oficiálne nerozpadli,” pripustil, no zároveň zdôraznil, že práca podporuje tieto hypotézy.
Výskum je však stále vo svojej koncepčnej fáze a cieľom tímu je vykonať ďalšie testy na islandských vulkanických horninách, aby získal konkrétnejšie dôkazy o starovekej kontinentálnej kôre. Využívajú tiež počítačové simulácie a doskové tektonické modelovanie, aby lepšie pochopili, ako sa ROMP tvorí.
Objavil aj mikrokontinent
Tento výskum nadväzuje na Phetheanov skorší objav skrytého „proto-mikrokontinentu“ ležiaceho medzi Kanadou a Grónskom. Táto primitívna pevnina je veľká asi ako Anglicko a nachádza sa pod Davisovou rovinou, hneď vedľa Baffinovho ostrova.
Phethean poznamenal, že „rifting a tvorba mikrokontinentov sú pretrvávajúce javy“, ktoré pomáhajú vedcom lepšie pochopiť správanie kontinentov a platňovej tektoniky. Takéto poznatky môžu pomôcť odborníkom predpovedať, ako by naša planéta mohla vyzerať v ďalekej budúcnosti, a pomôcť nájsť miesta, kde možno nájsť užitočné zdroje.