Keďže vesmírna agentúra pokračuje v neuveriteľných nálezoch v našej slnečnej sústave, jeden konkrétny objav z minulého roka zostáva stále nadmieru pôsobivý. Ako píše portál Unilad, ten prišiel vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba z dielne NASA, ktorý bol vypustený na rakete Ariane 5 z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike.
A hoci sme v poslednom čase dostali vďaka teleskopu mnoho zaujímavých nálezov, planéta nájdená v roku 2023 je určite jednou z najpôsobivejších.
Väčšia ako Zem
Exoplanéta s názvom K2-18 b - tiež známa ako EPIC 201912552 b - obieha okolo červeného trpaslíka K2-18 v oblasti, o ktorej NASA hovorí, že je „obývateľná zóna“. Nachádza sa 124 svetelných rokov od Zeme a má približne 2,6-násobok polomeru Zeme a 8,6-násobok hmotnosti Zeme.
Prvýkrát ju objavil vesmírny teleskop NASA Kepler, ktorý vyštartoval v roku 2009, avšak počas misie Webbovho teleskopu bola atmosféra planéty skúmaná bližšie.
Zásadné zistenia
Minulý rok sa zistilo, že K2-18b má „prítomnosť molekúl nesúcich uhlík vrátane metánu a oxidu uhličitého“, odhalila NASA. Tento objav vychádzal z predchádzajúcich zistení, ktoré naznačovali, že planéta by mohla byť „hyceánskou exoplanétou“.
To znamená, že „má potenciál mať atmosféru bohatú na vodík a povrch pokrytý vodným oceánom“. „Tieto počiatočné Webbove pozorovania tiež poskytli možnú detekciu molekuly nazývanej dimetylsulfid (DMS),“ dodala NASA.
Známky života?
A ako agentúra vysvetlila: „Hojnosť metánu a oxidu uhličitého a nedostatok amoniaku podporujú hypotézu, že pod atmosférou bohatou na vodík v K2-18 b môže existovať vodný oceán.
„Tieto počiatočné Webbove pozorovania tiež poskytli možnú detekciu molekuly nazývanej dimetylsulfid (DMS). Na Zemi ju produkuje iba život. Prevažná časť DMS v zemskej atmosfére je emitovaná z fytoplanktónu v morskom prostredí.“
NASA však tiež poznamenáva, že masívna veľkosť planéty by mohla naznačovať, že nie je obývateľná pre formy života, pretože „vnútro planéty pravdepodobne obsahuje veľký plášť vysokotlakového ľadu“ alebo je možné, že jej oceán je „príliš horúci na to, aby bol obývateľný alebo tekutý“.
Čo bude ďalej?
Astronóm Nikku Madhusudhan z University of Cambridge povedal: „Naše zistenia podčiarkujú dôležitosť zvažovania rôznych obývateľných prostredí pri hľadaní života inde. Tradične sa pátranie po živote na exoplanétach zameriavalo predovšetkým na menšie kamenné planéty, ale väčšie hyceánske svety sú vhodnejšie na pozorovania atmosféry.“
26. apríla 2024 Webbov teleskop plne obrátil svoju pozornosť na K2-18b v snahe ďalej skúmať známky potenciálneho života, pričom planétu pozoroval osem hodín, informovali The Times. „Nadchádzajúce Webbove pozorovania by mali byť schopné potvrdiť, či je DMS skutočne prítomný v atmosfére K2-18b na významných úrovniach.“
„Naším konečným cieľom je identifikácia života na obývateľnej exoplanéte, ktorá by zmenila chápanie nášho miesta vo vesmíre. Naše zistenia sú sľubným krokom k hlbšiemu pochopeniu hyceánskych svetov v tomto pátraní,“ dodal astronóm. Jedno je isté - pri objavovaní vesmíru nás čakajú vzrušujúce časy!