Nielenže sú kosatky najväčšie z čeľade delfínov, ale sú uznávané aj ako jedny z najväčších svetových predátorov vo vodách naprieč svetom. Ale že by naozaj vedeli hovoriť? Ako píše portál Unilad, v priebehu vekov sa vyvinuli tak, že preplávajú vyše 60 kilometrov denne, môžu loviť na súši a v skutočnosti majú mozog najväčšieho morského cicavca.
Málokto však o nich vie, že sú schopné kopírovať základné slová ako „hello“ a „bye bye“. Tento jav sa dokonca podarilo zachytiť na kameru, no zvuk znie poriadne desivo. Nahrávka je súčasťou štúdie z roku 2018 uverejnenej v magazíne Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, v rámci ktorej experti z Nemecka, Španielska, Spojeného kráľovstva a Čile dokumentovali, ako objavili kosatky napodobňovať ľudský jazyk.
Na prvý pokus
Josep Call, profesor evolučného pôvodu mysle na University of St Andrews a spoluautor, vysvetlil, že výskumníci pôvodne chceli vidieť, „aká flexibilná môže byť kosatka“, pokiaľ ide o kopírovanie zvukov, na ktoré nie sú zvyknuté. „Mysleli sme si, že skutočne presvedčivé by bolo predstaviť im niečo, čo nie je v ich repertoári - a v tomto prípade „hello“ nie je to, čo by kosatka povedala,” povedal Call pre The Guardian.
Tím uskutočnil výskum tak, že najprv vycvičil 14-ročnú kosatku menom Wikie, aby kopírovala tri známe zvuky kosatky, ktoré vydáva jej trojročné mláďa, a potom ju vystavil piatim zvukom kosatky, ktoré nikdy predtým nepočula.
Nakoniec Wikie počula človeka vydávať tri zvuky kosatky, potom šesť ľudských zvukov vrátane slov „ahoj“, „Amy“, „ah ha“, „jeden, dva“ a „bye bye“. Po vypočutí odpovedí Wikie tím zistil, že kosatka bola schopná rýchlo skopírovať zvuky, vrátane dvoch ľudských výrokov - a to dokonca na prvý pokus.
Démonický hlas
Nahrávky Wikie zachytávajú jej pokusy napodobniť človeka, ktorý sa k nej prihovára, a hoci je pravda, že niektoré pokusy znejú ako od hrôzostrašného škriatka, iné sú až strašidelne presné. Poslucháči boli z nahrávok nervózni, pričom jeden divák to komentoval takto: „Ahoj znelo démonicky.“
Ale akokoľvek démonicky môžu nahrávky znieť, iní diváci poukázali na to, aké úžasné je počuť, ako veľryba napodobňuje ľudí. Zatiaľ čo iba jeden ľudský zvuk („ahoj“ bol správne produkovaný viac ako 50 percent času pri následných skúškach, zistenia poskytli prvý dôkaz, že kosatky sa môžu učiť zvuky napodobňovaním hlasu.
Opakuje, no nerozumie
„Toto je niečo, čo by mohlo byť základom dialektov, ktoré pozorujeme vo voľnej prírode - je to pravdepodobné,“ povedal Call. Odpovede Wikie sú ešte pôsobivejšie, pretože jej hlasový aparát je od ľudí veľmi odlišný. Call vysvetlil: „Aj keď je morfológia [kosatiek] odlišná, stále dokážu produkovať zvuk, ktorý sa blíži tomu, čo dokáže vyprodukovať iný druh, v tomto prípade my.“
Zároveň však treba dodať, že nateraz nemáme žiadny dôkaz, že kosatky by skutočne rozumeli tomu, čo slová znamenajú. Aj keď výskum s Wikie poskytol určitý počiatočný pohľad, Call poznamenal, že bude potrebné vykonať viac pokusov s divokými kosatkami, aby sa dozvedeli viac o tom, ako sa učia zvuky.