
Vyrážky dokážu potrápiť každého z nás. V puberte s nimi bojujeme takmer na dennej báze, no aj neskôr v živote nás vedia prekvapiť - a často v tej najhoršej možnej situácii.
Trojuholník smrti
Pokiaľ pri zbavovaní sa vyrážky v tejto oblasti nedodržíš precíznu hygienu, môže to neskôr viesť k niečomu oveľa vážnejšiemu - napríklad infekcii nazývanej trombóza kavernóznych sínusov (CST) alebo dokonca k zriedkavej krvnej zrazenine v kavernóznych dutinách, ktorá môže spomaliť prietok krvi do tvojho mozgu.
Joshua Zeichner, docent dermatológie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku, povedal pre Health: „Oblasť tváre spájajúca nos s kútikmi úst sa považuje za obzvlášť nebezpečnú oblasť tváre, pretože má úzke spojenie s mozgom.”
Vážne problémy
Je pravda, že názov „trojuholník smrti“ môže znieť až príliš extrémne, ale starostlivosť o pokožku v tejto oblasti je rozhodujúca. Dokonca aj škrabanie v tejto oblasti dáva baktériám šancu spôsobiť infekciu. Zdravotnícki odborníci vo všeobecnosti odporúčajú, aby ste si si pupienky nevytláčal, pretože riskuješ, že si ich obsah zatlačíte hlbšie do pokožky.
A čo všetko ti môže hroziť? Vyskočenie pupienka v „trojuholníku nebezpečenstva“ predstavuje riziko, že môže ísť o život ohrozujúcu infekciu – ak sa rozvinie CST – ako vysvetľuje Dr Zeichner: „Kavernózny sínus je názov veľkej žily, ktorá odvádza krv do mozgu a vytvára spojenie z nášho vonkajška do nášho vnútra. V prípade, že si vytlačíte pupienok a vyvinie sa infekcia, najhorším scenárom je, že infekcia sa šíri z kože cez tento sínus.”
A rozhodne nejde o nič príjemné. Niektoré príznaky CST zahŕňajú horúčku, bolesť hlavy či paralýzu svalov, ktoré kontrolujú pohyby očí a opuch okolo očí.
Okrem toho je táto oblasť tváre náchylná aj na zjazvenie či chrasty - a ak si nedáš pozor, aj z nich sa môžu stať malé jazvy. Na tvári potom vyzerajú ako tmavé škvrny. O tmavých škvrnách je známe, že sú pozápalovou hyperpigmentáciou. Tie síce nakoniec môžu vyblednúť, no trvá to dlhý čas - niekedy dokonca až 12 mesiacov.
Ako teda liečiť pupienky?
Základom je držať ruky od tváre a nesnažiť sa ho zbaviť silou. Najlepšie je liečiť ich liekmi, napríklad:
- Adapalén
- Kyselina azelaová
- Benzoylperoxid
- Kyselina glykolová
- Kyselina salicylová
Tie pomáhajú eliminovať baktérie, mastnotu alebo olupovanie vrchnej vrstvy pokožky – veci, ktoré môžu časom spôsobiť začervenanie a akné. Hydratačný krém na vodnej báze tiež pomáha predchádzať suchej pokožke a olupovaniu.
Ak máš problém s akné, je dobré vyhnúť sa mliečnym výrobkom, jedlám s vysokým obsahom tuku a sladkostiam. Kľúčom k lepšej pokožke je pravidelná rutina starostlivosti o pleť - umývanie či používanie vhodného hydratačného krému.