Výskum ukázal, že nosenie špeciálnej náhlavnej súpravy za 400 libier (približne 470 eur), ktorá poskytuje transkraniálnu stimuláciu slabým prúdom počas niekoľkých minút denne, môže zmierniť utrpenie, negativitu a depresie, ktoré môžu sprevádzať nevydarený vzťah. Informoval o tom The Guardian.
V rámci štúdie nosilo 36 dobrovoľníkov so syndrómom milostnej traumy zariadenie, ktoré stimuluje mozog miernym prúdom. Dobrovoľníci boli rozdelení do troch skupín, z ktorých každých päť dní nosili súpravu pre transkraniálnu (cez lebku) stimuláciu jednosmerným prúdom počas 20 minút dvakrát denne.
Rozchod spôsobuje veľké problémy
V jednej skupine bol prúd zameraný na dorzolaterálny prefrontálny kortex. V druhej skupine bol prúd zameraný na ventrolaterálny prefrontálny kortex. V tretej bola súprava vypnutá. Obe cielené oblasti sa podieľajú na regulácii emócií.
Predchádzajúce štúdie naznačujú, že existuje neuropsychologická súvislosť medzi prežitkami rozchodu a stratou blízkej osoby a že v nej hrajú úlohu špecifické prefrontálne oblasti.
Syndróm milostnej traumy môže spôsobovať emocionálne strádanie, depresie, úzkosť, nespavosť, výkyvy nálad, obsedantné myšlienky a vyššie riziko samovraždy, ako aj pocity neistoty, bezmocnosti a viny.
Jasné výsledky
Pri príznakoch syndrómu milostnej traumy je stimulácia dorzolaterálneho prefrontálneho kortexu účinnejšia ako stimulácia ventrolaterálneho prefrontálneho kortexu, hoci u oboch znížila a zlepšila depresívny stav aj úzkosť v porovnaní s falošnou skupinou, ktorá nedostala žiadnu stimuláciu.
Vyplynulo to zo záverov štúdie, ktorú publikoval odborný časopis Journal of Psychiatric Research. Mesiac po ukončení liečby sa dobrovoľníci stále cítili lepšie.