LiekyShutterstock
StoryEditor

Lieky a pobyt na slnku nejdú dokopy. Ak užívate tieto druhy liečiv, hrozia vážne zdravotné problémy

TASR29.05.2024., 12:33h

Lieky nám pomáhajú, no nesmieme zabúdať na to, že aj ich užívanie má svoje pravidlá.

Lajkuj Brainee.sk na

Pokožka môže byť pri užívaní niektorých liekov citlivejšia na slnečné či ultrafialové svetlo. Môže to viesť k vyrážkam, začervenaniu, opuchom či popáleninám.

image

Influencerka zomrela po silnej opici. Urobila totiž chybu, ktorú po prehýrenej noci robí aj mnoho Slovákov

Negatívne to môže ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Apeluje na ľudí, aby pri daných liekov čo najviac obmedzili pobyt na slnku.

Pozor na tieto druhy liekov

„Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného,” priblížil na sociálnej sieti.

image

Lieky

Pixabay

Pacienti môžu informácie o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, nájsť v príbalovom letáku. „Prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,” odporučil ŠÚKL. Na ľudí apeloval, aby pri užívaní týchto liekov obmedzili pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. „Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,” dodal.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 20:12