Keď sa 12-ročný Martin Pistorius jedného dňa vrátil domov zo školy s bolesťou hrdla, ešte netušil, ako veľmi sa jeho život na najbližších desať rokov zmení. Lekári si totiž pôvodne mysleli, že ide o jednoduchú chrípku, v skutočnosti však išlo o kryptokokovú meningitídu aj tuberkulózu mozgu, píše portál LadBible.
Lekári v Južnej Afrike ho po zistení diagnóz začali liečiť, no jeho telo oslablo natoľko, že stratil schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Dostal sa do kómy, z ktorej sa prebral až po desiatich rokoch, pričom o tejto skúsenosti napísal aj knihu s názvom Ghost Boy.
Stratil kontrolu
Jeho rodičia nedostali presvedčivé vysvetlenie toho, čo sa vlastne stalo ich synovi, a tak sa rozhodli nevzdať to s ním. Chlapec opísal, že sa cítil ako „prázdnej škrupine, bez vedomia ničoho okolo mňa“. „Dokázal som počuť, vidieť a rozumieť všetkému okolo seba, ale nad ničím som nemal absolútne žiadnu moc ani kontrolu.“
„Pre mňa je ten pocit úplnej a absolútnej bezmocnosti asi ten najhorší pocit, aký som kedy zažil, a dúfam, že už ho nikdy nebudem musieť zažiť.“ Cítil sa, akoby vôbec neexistoval, pretože o každej jednej veci v jeho živote rozhodoval niekto iný.
„Všetko, od toho, čo si obliekaš, cez to, čo ješ a piješ, aj keď ješ alebo piješ, až po to, kde budeš zajtra alebo budúci týždeň, nedá sa s tým nič robiť.“ Najšokujúcejšie na celom prípade bolo, že si vtedy nikto neuvedomil, že chlapec nadobudol vedomie a všímal si všetko okolo seba.
Dúfam, že zomrieš
Dokonca si pamätal, že v centre špeciálnej starostlivosti nemal inú možnosť, ako sledovať reprízy detskej šou Barney a priatelia. „Nedokážem ani vyjadriť, ako veľmi som Barneyho nenávidel,“ vyhlásil predtým v rozhovore pre NPR. Jeho mama Joan v tom čase tiež priznala, že boli chvíle, keď sa snažila vyrovnať so stavom svojho syna.
Vo svojich spomienkach Martin spomína, ako raz sedel na invalidnom vozíku, keď mu mama povedala: „Dúfam, že zomrieš.“ Táto poznámka ho zasiahla a spôsobila, že sa cítil „veľmi smutný a rozrušený“.
Aby si zachoval zdravý rozum, použil svoju predstavivosť: „Predstavoval by som si všeličo, ako byť veľmi malý, vyliezť na vesmírnu loď a odletieť preč. Alebo že by sa môj invalidný vozík magicky zmenil na lietajúce vozidlo,“ spomína. To, že chlapec je pri vedomí, zistili až v Centre pre augmentatívnu a alternatívnu komunikáciu na Univerzite v Pretórii.
Nový človek
Mal vtedy 25 rokov a od incidentu ubehlo už dlhých 13 rokov. Jeho rodičia investovali do počítača, v ktorom bol predinštalovaný komunikačný softvér – podobná technológia, ktorú používal teoretický fyzik Stephen Hawking. Pistorius vyberal písmená, slová alebo symboly na zariadení pomocou pásika pripevneného k hlave, ktorý by fungoval ako myš.
Po zotavení v roku 2003 začal Martin spolupracovať s pracovníčkou, ktorá jeho rodičov odkázala na centrum komunikácie v opatrovateľskom centre. Následne stretol sociálnu pracovníčku Joannu, lásku svojho života, s ktorou sa zosobášil v roku 2009. V roku 2018 sa im narodil syn Sebastian Albert a on sám aktuálne pracuje ako počítačový inžinier a webový vývojár.