Najväčšie jazero v histórii našej planéty bolo dlhé roky značne prehliadané. Zmeniť sa to rozhodli zástupcovia Guinessovej knihy rekordov, ktorí mu konečne uznali kredit, píše portál Gizmondo. Jazero Paratethys obsahovalo 10-krát viac vody ako všetky súčasné jazerá na Zemi. Inými slovami, už dávno malo mať svoje miesto v Guinessovej knihe.
Paratethys sa na svojom vrchole rozprestieral od Rakúska na západe až po Turkménsko na východe. Zahŕňalo 2,8 milióna štvorcových kilometrov a obsahovalo približne 1,77 milióna kubických kilometrov vody.
Pred miliónmi rokov
Výskum s podrobnosťami o presných meraniach jazera bol publikovaný vo vedeckých správach v roku 2021 a teraz je gigantická miera jazera zdokumentovaná aj v Guinessovej knihe rekordov.
Jazero existovalo asi pred 11,6 miliónmi rokov. Boli v ňom obrie druhy, ako napríklad veľryba Cetotherium riabinini a močiare okolo nej boli domovom proboscida Deinotheria, obra, dokonca aj medzi svojimi sloními príbuznými. Jazero vyschlo v priebehu miliónov rokov.
V rozpätí 350-tisíc rokov stratilo viac ako jednu tretinu vody a asi dve tretiny svojho povrchu. Toto sa malo stať približne pred 7,65 milióna rokmi a pozostatkami tohto obra sú Čierne more, Kaspické more a Aralské more.
Stopa na Slovensku
Toto gigantické jazero sa svojho časo rozprestieralo aj na území dnešného Slovenska. Okrem iného sú toho dôkazom jedny z najznámejších soľných baní v oblasti. Okrem slávnej poľskej Wieliczky sa Paratethys postaral aj o vznik bane Solivar pri Prešove.
„Náš prieskum Paratethys presahuje obyčajnú zvedavosť. Odhaľuje ekosystém, ktorý akútne reaguje na klimatické výkyvy,“ uviedol vo vyhlásení Dan Palcu, vedec z Utrechtskej univerzity. „Skúmaním katakliziem, ktoré toto staroveké mega jazero prežilo v dôsledku klimatických zmien, získavame neoceniteľné poznatky, ktoré môžu objasniť cestu k riešeniu súčasných a budúcich kríz v toxických moriach, ako je Čierne more.“
Sedimenty Čierneho mora obsahujú zablokovaný metán, ktorý sa môže uvoľniť do atmosféry v dôsledku klimatických zmien, uvádza správa. Z rovnakého dôvodu môže more pôsobiť ako zachytávač uhlíka, v ktorom sa ukladajú skleníkové plyny. Strata Paratethys ponúka lekcie o tom, ako by súčasná zmena klímy mohla zmeniť naše vodné zdroje a naše životné prostredie.