Vedci z univerzity v Lausanne v odbornom časopise Parasites & Vectors upozorňujú, že asi dve tretiny pôvodcov chorôb, ktoré sú známe u obrých ulitníkov, môžu nakaziť aj človeka.
„Sociálne siete sú plné fotografií ľudí, ktorí sa obloviek dotýkajú kožou alebo dokonca ústami,” uviedla Cleo Bertelsmeierová z inštitútu pre ekológiu a evolúciu na prírodovednej a lekárskej fakulte. Dodala, že sa ľudia domnievajú, že slimačí sliz má na pokožku blahodárne účinky, avšak pri kontakte s ním hrozí prenos patogénov.
Ľudia si neuvedomujú riziko
Bertelsmeierová so svojimi kolegami vyhodnocovala fotografie na sociálnych sieťach, aby zistili, aké rozšírené sú oblovky ako zvieratá chované doma. Dospeli k záveru, že mnoho ľudí si neuvedomuje riziko, „akému seba alebo svoje deti vystavujú, keď majú s týmito ulitníkmi kontakt, alebo si ich dokonca dávajú na tvár,” podotýkajú vedci.
Oblovky sú žravé a rýchlo sa rozmnožujú. Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) je zaradil na zoznam nebezpečných inváznych druhov. Dokážu sa dobre prispôsobovať podmienkam mimo svojich miest prirodzeného výskytu a páchajú obrovské škody v poľnohospodárstve. Vedci z univerzity v Lausanne preto chcú, aby sa k verejnostiam dostalo viac informácií ohľadom zdravotných rizík chovu týchto ulitníkov pre človeka a aby štáty regulovali možnosť ich chovu.