Tento objav by mohol otvoriť cestu k využívaniu alternatívnych zdrojov čistej energie. Prelomový experiment vykonali vedci amerického federálneho výskumného zariadenia Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) so sídlom v Kalifornii.
Podľa ministerstva energetiky USA tento veľký vedecký prelom otvorí cestu k ďalšiemu „pokroku v oblasti obrany a budúceho rozvoja čistej energie”.
Zapíše sa do učebníc dejepisu
„Tento významný medzník nepochybne podnieti ďalšie objavy... a zapíše sa do učebníc dejepisu,” uviedla na tlačovej konferencii vo Washingtone ministerka enegetiky Jennifer Granholmová, ktorú citovala agentúra AP.
Podľa riaditeľky LLNL Kim Budilovej je zvládnutie procesu jadrovej fúzie „jednou z najväčších vedeckých výziev v dejinách ľudstva”. Vedcom z tohto laboratória sa poradilo v tomto smere dosiahnuť významný posun, keď v rámci experimentu „vyprodukovali za pomoci fúzie viac energie, než predstavovala na ňu vynaložená energia”.
Pred nami sú ešte desaťročia práce
Priemyselné využitie procesu jadrovej fúzie však bude zrejme možné až o niekoľko desaťročí. Pri jadrovej fúzii, ktorá sa v laboratórnych podmienkach podarila v uplynulých dvoch týždňoch, sa dosiahol 120-percentný čistý energetický zisk, uviedol v nedeľu denník The Financial Times s odvolaním sa na ľudí oboznámených s predbežnými výsledkami vykonaných experimentov.
Časť vedeckej komunity považuje jadrovú fúziu za bezpečný a takmer neobmedzený zdroj energie budúcnosti, najmä preto, že produkuje málo odpadu a žiadne skleníkové plyny. Jej rozvoj by mohol ľudstvu pomôcť odpútať sa od fosílnych palív.
O úspešné vykonanie fúzie atómových jadier, ku ktorej prirodzene dochádza na Slnku a ďalších hviezdach, sa rôzne vedecké tímy pokúšajú už celé desaťročia.
Ako funguje jadrová fúzia
Fúzne zariadenie LLNL pozostáva z takmer 200 laserov s veľkosťou zhruba troch futbalových ihrísk, ktoré vysokou energiou bombardujú jadrá v malom priestore s cieľom spustenia fúznej reakcie.
Jadrová fúzia sa líši od jadrového štiepenia tým, že spája dve atómové jadrá namiesto štiepenia jedného. Energia z jadrového štiepenia sa v súčasnosti používa v jadrových elektrárňach.