Celý svet a Slovensko nevynímajúc zasiahla tento týždeň vlna horúčav. V juhozápadnej časti našej krajiny dokonca vo štvrtok ortuť v teplomeroch prekonala extrémnu hranicu 40 stupňov Celzia.
Pravdepodobne si to ani neuvedomuješ, ale niektoré potraviny či nápoje ti v takomto teple vyslovene škodia, pretože ťa dehydrujú. A to môže mať v extrémnych horúčavách veľmi nepríjemné dôsledky. Britskí odborníci vytvorili zoznam potravín a nápojov, ktorým by si sa mal počas horúcich dní radšej vyhýbať, píše web Mirror.
Mango, špargľa, fenikel, artičoky
Všetky tieto potraviny sú prírodné diuretiká, to znamená, že sú močopudné a telo zbavujú prebytočnej tekutiny. Počas horúčav by tvoje telo malo byť dostatočne hydratované. Konzumáciou týchto potravín, rýchlo prídeš o vodu, môžeš byť dehydrovaný a hroziť ti môže dokonca kolaps.
Chlieb
Bochník chleba síce nemá vysoký obsah soli, avšak často vedie k tomu, že ľudia jedia jedlá s príliš vysokým obsahom soli. Tie zase vedú k vyššej produkcii moču, čo môže, podobne ako pri vyššie spomínaných potravín, viesť k dehydratácii. Deje sa to kvôli tomu, že mnoho ľudí chlieb konzumuje takmer ku všetkému, používa sa aj ako občerstvenie vo forme chlebíčkov či príloha ku slaným polievkam.
Slané pochutiny
Nejeden človek ich miluje, ale ich konzumácia v extrémnom teple sa neodporúča. Príliš veľa soli škodí tvojim obličkám, takže obmedzenie príjmu soli je dôležité pre celkové zdravie.
Sladkosti
Ani milovníci sladkostí to v lete nemajú jednoduché. Čokoládové tyčinky, koláče či keksíky majú vysoký obsah cukru. A telo potrebuje veľa vody na metabolizáciu týchto potravín. Okrem toho, obličky reagujú na nadmerné množstvo cukru podobne ako pri soli – stiahnu vodu z iných častí tela, čiže opäť môže hroziť dehydratácia.
Smoothies
Možno ťa to prekvapí, ale vysoká hladina cukru v obľúbených nápojoch, ktoré sú mixom ovocia či zeleniny, prispieva k dehydratácii. Urobíš lepšie, ak si dáš vodu.
Alkohol, energetické nápoje, káva
Je známym faktom, že alkohol organizmus dehydruje. Obzvlášť v čase teplotného pekla je však dobré si to pripomenúť. Obľúbený mok totiž znižuje produkciu antidiuretického hormónu (ADH), ktorý sa tvorí v hypotalame. Tým následne dochádza k obmedzeniu spätnej resorpcie vody. To isté platí aj pre nápoje, ktoré obsahujú kofeín.
Medzi ďalšie potraviny, ktoré odborníci neodporúčajú konzumovať v extrémnych teplách, patria údeniny a vysoko spracované potraviny.