Orangutan RakusX/goodable/
StoryEditor

Vedci ostali v nemom úžase. Orangutan priamo pred ich očami urobil vec, ktorá bola donedávna príznačná len pre ľudí

ČTK07.06.2025., 12:00h

Vedcom sa prvýkrat podarilo zaznamenať živočícha, ktorý si liečil zranenie pastou z liečivej rastliny.

Lajkuj Brainee.sk na

Vedcom z Indonézie sa podarilo zaznamenať nevídanú vec. Pri pozorovaní orangutana sumaterského zachytili ako si sám liečil veľké zranenie na tvári rastlinnou pastou. Je to podľa nich zrejme prvýkrát, čo sa podarilo zaznamenať voľne žijúceho živočícha, ako si lieči otvorenú ranu pomocou rastliny s preukázateľne liečivými účinkami. Vedci orangutana pomenovali Rakus. Informuje o tom portál BBC News. 

image

Po stopách megatvorov. Je potvrdené, že oblasti týchto slovenských miest kedysi brázdili dinosaury

Sám sa ošetril

Výskumný tím v sumaterskom národnom parku Gunung Leuser spozoroval Rakusa v júni 2022. Vedci si všimli, že orangutan má na tvári veľkú ranu. Domnievali sa, že zranenie utrpel v boji s konkurenčnými samcami.

Keď výskumníci spozorovali ako si Rakus na ranu nanášal šťavu stoniek a lístkov, spozorneli. Zistili, že ide o protizápalovú a antibakteriálnu rastlinu, ktorá sa v Indonézii používa tiež na liečbu malárie a cukrovky.

Orangutan si tekutinu z rastliny aplikoval na tvár opakovane počas siedmich minút. Rakus okrem toho listy požul a rozmazával si ich po rane až kým ju úplne nepokryl, a rastlinou sa viac ako pol hodiny kŕmil.

image

Rakusovi sa rana zahojila. Do mesiaca po nej ostala už len malá jazva.

X/nature Portfolio/

Rana sa zahojila

Táto svojpomocná liečba Rakusovi zrejme pomohla. Vedci u neho totiž nezaznamenali žiadne známky infekcie. Rana sa navyše do piatich dní uzavrela. Po mesiaci sa úplne zhojila a zostala po nej len malá jazva.

Podľa vedcov navyše Rakus musel vedieť, že si aplikuje liek, pretože orangutany túto konkrétnu rastlinu jedia len veľmi zriedka. Vedci tiež pozorovali, že Rakus odpočíval oveľa dlhšie ako zvyčajne - viac ako polovicu dňa - čo naznačuje, že sa snažil zotaviť po zranení.

Vysoká inteligencia orangutanov je už dlho známa, čiastočne vďaka ich praktickým zručnostiam, ako je používanie nástrojov na lúskanie orechov a hľadanie hmyzu. „Sú to naši najbližší príbuzní a to opäť ukazuje podobnosti, ktoré s nimi zdieľame. Sme si viac podobní, ako rozdielni,“ vyhlásila biologička Isabella Laumerová z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka.

Prelomový objav

Vedci už v minulosti vedeli, že ľudoopi používajú lieky, keď sa chcú uzdraviť. Už v 60. rokoch 20. storočia spozorovala biologička Jane Goodallová vo výkaloch šimpanzov celé listy a iní dokumentovali, že videli ľudoopov prehĺtať listy s liečivými účinkami.

Orangutany bornejské boli tiež okrem iného pozorované, ako si potierajú ruky a nohy požutými listami rastliny, ktorú ľudia používajú na liečbu boľavých svalov, zatiaľ čo u šimpanzov bolo zaznamenané žuvanie rastlín známych ako liek na červivé infekcie a prikladanie hmyzu na rany. Tento nový objav je však prvým prípadom, keď sa pozorovalo, že si voľne žijúce zviera ošetruje otvorené rany látkou, o ktorej je známe, že má liečivé účinky.

image

Choroby neobchádzajú ani psov. Ako im zabrániť?

„V prípade šimpanzov sa používal hmyz a bohužiaľ sa nikdy nezistilo, či tento hmyz naozaj podporuje hojenie rán. Zatiaľ čo v našom prípade orangutan použil rastlinu a táto rastlina má známe liečivé vlastnosti,“ uviedla hlavná autorka štúdie Caroline Schuppliová.

Zatiaľ nie je jasné, či Rakus na tento proces prišiel sám, alebo sa ho naučil od iného orangutana, hoci u žiadneho iného jedinca nebol pozorovaný.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2025 12:02