Vizualizácia vnútornej štruktúry Zeme ukazuje rozpálené kovové jadro obklopené pevným vonkajším jadrom, skalnatým plášťom a tenkou kôrou. Podľa nového výskumu z Univerzity v Göttingene však časť kovového materiálu z jadra – vrátane drahých kovov – presakuje do vrstiev nad ním.University Of Göttingen (OpenAI)/
StoryEditor

Čo sa vlastne ukrýva v zemskom jadre? Vedci odhalili zlatý poklad hlboko pod povrchom

Sarah Dobiašová10.06.2025., 10:00h

Nový výskum odhaľuje, že obrovské zásoby zlata a drahých kovov ukryté takmer 3 000 kilometrov pod povrchom Zeme sa pomaly dostávajú bližšie k povrchu. Vedci z Göttingene našli v havajských lávach stopy týchto kovov, čo naznačuje prekvapivé spojenie medzi jadrom a povrchom planéty.

Lajkuj Brainee.sk na

Dlhé roky sa verilo, že najväčšie zásoby zlata sú pre ľudstvo nedostupné, schované hlboko v zemskom jadre, približne 2 900 kilometrov pod povrchom. Nová štúdia však prináša vzrušujúce objavy — zlato a ďalšie drahé kovy, ktoré sú doteraz považované za nehybné v jadre, sa pomaly presúvajú smerom nahor, cez zemský plášť až k povrchu.

Výskumný tím z Univerzity v Göttingene pod vedením Dr. Nilsa Messlinga skúmal vulkanické horniny z Havajských ostrovov a zistil v nich neobvyklé množstvá ruténia, vzácneho kovu, ktorý má jedinečné izotopové zloženie. Tento kov je podľa vedcov priamo spätý so zemským jadrom a jeho prítomnosť v lávach naznačuje, že materiál z hlbín Zeme uniká na povrch.

image

Vedci našli v havajskej láve mikroskopické množstvá ruténia s nezvyčajným izotopovým podpisom – dôkaz, že z jadra Zeme unikajú k povrchu drahé kovy vrátane zlata.

United States Geological Survey/ M. Patrick/

image

Záhady Zeme, ktoré vzdorujú vede: Kam mizne voda z tejto rieky, prečo piesok spieva a prečo nik nevidel úhory rodiť sa?

„Keď sme prvýkrát videli výsledky, doslova sme narazili na zlato,“ uviedol Dr. Messling. „Naše analýzy potvrdili, že jadro Zeme nie je úplne izolované, ale materiál bohatý na drahé kovy z neho preniká do plášťa a následne k povrchu.“

Podľa štúdie až 99,999 % zlata na Zemi je uzamknutých v kovovom jadre, no práve tieto unikajúce stopy drahých kovov môžu byť zdrojom kovov dostupných na povrchu, ktoré sa doteraz pripisovali dopadom meteoritov. Vedci tiež naznačujú, že tento proces môže trvať milióny rokov, takže zlaté zásoby sa nevyčerpajú okamžite, no zároveň ide o doteraz nepoznaný geologický fenomén.

Profesor Matthias Willbold, spoluautor štúdie, doplnil: „Naše zistenia menia pohľad na to, ako sa zlato a iné drahé kovy na Zemi rozdeľujú. Ukazuje sa, že zemské jadro a plášť medzi ním nie sú úplne oddelené, ale aktívne si vymieňajú materiál.“

image

Takmer všetko zlato a drahé kovy našej planéty – až 99,999 percenta – sa nachádza hlboko v zemskom jadre, zhruba 3 000 kilometrov pod povrchom, ďaleko mimo náš dosah.

Unsplash/ Jingming Pan/

Tento objav tiež prináša nový pohľad na formovanie Zeme a jej vzácnych kovov, ktoré sa podľa jednej teórie dostali na povrch až po takzvanom „neskorom bombardovaní“ meteoritmi. Nové dáta však naznačujú, že časť týchto kovov pochádza priamo z hlbín planéty.

Napriek tomu je pre človeka zatiaľ nemožné dostať sa až k jadru Zeme, a tak zlato uložené v týchto hĺbkach zostane pravdepodobne navždy mimo náš dosah.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2025 13:57