Diablov kotlík na rieke Brule v Minnesote.Dreamstime/Penguinpete/
StoryEditor

Záhady Zeme, ktoré vzdorujú vede: Kam mizne voda z tejto rieky, prečo piesok spieva a prečo nik nevidel úhory rodiť sa?

Sarah Dobiašová28.05.2025., 10:00h

Niektoré prírodné úkazy stále odolávajú vedeckému vysvetleniu. Ani pokročilé technológie zatiaľ neodhalili ich úplné tajomstvá. Týchto päť záhad dokazuje, že príroda si mnohé necháva pre seba.

Lajkuj Brainee.sk na

Svet je plný miest a javov, ktoré nás neprestávajú udivovať. Hoci veda pokročila míľovými krokmi, niektoré tajomstvá Zeme zostávajú nevyriešené aj po rokoch výskumu. V predchádzajúcom článku sme písali o piatich záhadách z rôznych kútov sveta, ktoré sa vedcom stále nepodarilo objasniť – prečítať si ich môžeš na tomto odkaze.

V tomto pokračovaní ti prinášame výber piatich ďalších prírodných fenoménov, ktoré nás nútia pýtať sa: čo všetko ešte o našej planéte nevieme?

1. Záhadná migrácia úhorov (Sargasové more)

Európske úhory každý rok preplávajú viac ako 4 800 kilometrov, aby sa pravdepodobne rozmnožili v Sargasovom mori. Vedci ich pohyb sledujú už vyše storočia, no nikto nikdy nevidel ich vajíčka ani dospelé úhory počas neresenia. Ako sa orientujú? Prečo plávajú tak ďaleko? Mnohé otázky zostávajú nezodpovedané.

2. Savonoskiho kráter (Aljaška)

Dokonalý kruhový tvar a veľká hĺbka jazera v Katmaiskom národnom parku naznačujú, že by mohlo ísť o miesto dopadu meteoritu. Iní vedci sa prikláňajú k teórii takzvaného „sopečného maaru“ – parného výbuchu podzemnej vody. Bez jednoznačných dôkazov však pôvod krátera zostáva hádankou.

image

Podivné zvuky, záhadné svetlá a nevysvetliteľné zmiznutia: Najväčšie tajomstvá sveta, ktoré veda nedokáže objasniť

3. Spievajúci piesok (Čína a iné krajiny)

Na niektorých miestach sveta – napríklad v čínskom Dunhuangu – vydáva pohybujúci sa piesok zvláštny, hlboký zvuk, pripomínajúci spev či dunenie. Vedci vedia, že za javom stoja špecifické vlastnosti piesku, ako veľkosť zŕn či obsah kremíka. Prečo však zvuk znie hudobne a má konkrétne frekvencie, zostáva záhadou.

4. Diablov kotlík (Minnesota, USA)

Voda z rieky Brule sa v štátnom parku Judge CR Magney zrazu stráca v skalnej jame známej ako Diablov kotlík. Roky sa ľudia pokúšali zistiť, kam mizne – pomocou farebných farbív, loptičiek či sond. Odpoveď? Voda sa údajne vracia späť do rieky, no presný tok podzemia zostáva neprebádaný.

5. Zemetrasné svetlá (Mexiko a inde)

Po silných otrasoch sa na oblohe občas objavia zvláštne svetlá, ktoré pripomínajú blesky. Niektorí ich pripisujú poruchám v elektrickom vedení, iní hovoria o elektrostatických výbojoch z pôdy. Vedci skúmajú, či by tieto svetlá mohli slúžiť ako včasné varovanie pred zemetrasením,  no zatiaľ nepoznáme ich presnú príčinu.

Tieto záhadné prírodné úkazy pripomínajú, že aj v 21. storočí je Zem plná tajomstiev. Veda napreduje, no niektoré otázky ostávajú otvorené, a možno práve to je na prírode najfascinujúcejšie.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. jún 2025 14:57