Ilustračný obrázok.Chatgpt/ Sarah Dobiašoví/
StoryEditor

Mohla existovať vyspelá civilizácia už pred koncom doby ľadovej? Vedci objavili v mori záhadné mesto

Sarah Dobiašová22.05.2025., 12:00h

V hlbinách Khambhatského zálivu pri pobreží Indie sa ukrýva záhadný komplex, ktorý môže byť starší než známe civilizácie Mezopotámie či Egypta. Ak sa preukáže jeho pôvod, mohli by sme prepísať to, čo dnes považujemr za začiatok dejín moderného ľudstva.

Lajkuj Brainee.sk na

Naša planéta je z väčšiny pokrytá vodou a hoci dnes poznáme kontúry svetadielov, pod hladinou sa stále ukrývajú veľké neznáme. Jednou z najfascinujúcejších lokalít je oblasť Khambhatského zálivu v Indii, kde v roku 2000 vedci objavili niečo, čo nazývajú podmorským kultúrnym komplexom. A ak sú ich predpoklady správne, mohlo by ísť o najstaršiu známu civilizáciu na Zemi.

Objav vznikol takmer náhodou. Národný inštitút oceánskych technológií (NIOT) skúmal znečistenie vôd pomocou sonaru, keď narazil na rozsiahle štruktúry rozprestierajúce sa v hĺbke približne 36 metrov. Komplex dlhý vyše 8 kilometrov nazvali GKCC (Gulf of Khambhat Cultural Complex).

Stopy dávnej civilizácie?

Z miesta boli vylovené keramické úlomky, sošky, ľudské pozostatky a zuby. Rádiokarbónová analýza niektorých artefaktov v roku 2002 ich vek odhadla na približne 9 500 rokov. To by znamenalo, že predchádzajú nielen Harappskú civilizáciu, ale aj samotnú civilizáciu údolia Indu.

image

Podivné zvuky, záhadné svetlá a nevysvetliteľné zmiznutia: Najväčšie tajomstvá sveta, ktoré veda nedokáže objasniť

Indický minister vedy Murli Manohar Joshi vtedy vyhlásil, že ide o dôkaz vyspelej spoločnosti, ktorá predbehla známe civilizácie o tisícky rokov. Hlavný geológ výskumného tímu, Badrinaryan Badrinaryan, tvrdí, že ide o pozostatky kultúry, ktorá prežila koniec poslednej doby ľadovej, no neskôr zmizla pod hladinou stúpajúcich oceánov.

Teória, ktorá mení históriu

„Doteraz sa verilo, že organizované mestské civilizácie vznikli až okolo roku 5500 pred n. l.,“ hovorí Badrinaryan. „Tento nález však môže znamenať, že legendy o potopách, ktoré poznáme zo starovekých náboženstiev, môžu mať reálny základ.“

Nie všetci však súhlasia. Skeptici upozorňujú na to, že prúdy v oblasti môžu unášať materiály a zmiešavať ich pôvod, čím by mohli vzniknúť falošné súvislosti medzi objektmi a samotným miestom nálezu. Iravatham Mahadevan, expert na indickú archeológiu, priznáva, že štruktúry vyzerajú ako ľudské dielo, ale považuje dôkazy za neúplné.

Či už ide o dôkaz dávnej civilizácie alebo len geologickú zvláštnosť, podmorské ruiny v Indii naďalej fascinujú. Možno prepisujeme históriu, možno len rozvíjame nový mýtus. Isté však je, že oceán ukrýva viac otázok než odpovedí.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
10. jún 2025 10:02