Je len druhý týždeň roku 2025 a dve sopky sa už dostali na titulky zahraničných médií spolu so správami o možnosti, že obe vybuchnú niekedy v tomto roku. Mali by sme sa teda obávať o Yellowstone v Spojených štátoch a podmorský vrch Axial v Tichom oceáne? Portál Indy100 priniesol histórie oboch sopiek aj pravdepodobnosť, že tento rok vybuchnú.
Yellowstone
Yellowstonský supervulkán naposledy vybuchol pred 640-tisíc rokmi a vtedy vytvoril kráter s rozmermi 70 x 45 kilometrov spolu s gejzírmi – horúcim prameňom, ktorý je pod tlakom a vyviera pri vysokých teplotách. Okrem toho posledná erupcia viedla k tomu, že sopečný popol pokryl územie dnešných USA a láva chrlila a tiekla na kilometre ďaleko.
V čase od poslednej sopečnej erupcie sa Yellowstone stal biotopom všetkých druhov zvierat – medveďov, vlkov, vtákov a losov – ktoré žijú v riekach, kaňonoch, lesoch a horách národného parku s rozlohou 8 900 štvorcových kilometrov. Môže však čoskoro dôjsť k ďalšej erupcii?
Podľa vedcov by sme mali očakávať masívnu erupciu každých 700-tisíc rokov, takže máme ešte chvíľu času (okolo 60-tisíc rokov). Hoci vždy dochádza k nejakému druhu sopečnej činnosti, pretože v Yellowstone je v priemere okolo tisíc až 3-tisíc zemetrasení za rok, no ľudia ich pre ich nízku intenzitu len málokedy pocítia.
Predpokladá sa, že magma, roztavená hornina, leží niekde medzi 4 až 47 kilometrami, pričom sa odhaduje, že 489 kubických kilometrov je blízko zemského povrchu. Čadičová magma je druh, ktorý sa dvíha z plášťa nižšie kvôli svojej hustote a pohyblivosti a potom je tu výbušnejšia tavenina ryolitu.
Nový výskum United States Geological Survey poznamenal, že ide o „odhadovaný objem taveniny, ktorý je jeden až štyrikrát väčší ako objem najväčšej minulej erupcie, pri ktorej sa vytvorila kaldera“. Ale neboj sa, pretože tieto podzemné zásobníky nie také plné, ako si odborníci predtým mysleli.
„Keď sme použili magnetoteluriku, boli sme schopní vidieť, v skutočnosti toho nie je veľa,” povedala Ninfa Benningtonová, výskumná geofyzika z Hawaiian Volcano Observatory a hlavná autorka štúdie nedávno publikovanej v časopise Nature.
„Existujú tieto segregované oblasti, kde je magma uložená naprieč Yellowstone namiesto jedného druhu veľkého rezervoáru.” Erupcia Yellowstonu je tak v roku 2025 mimoriadne nepravdepodobná. A ak by aj hypoteticky sopka vybuchla, už teraz vieme, že nebude taká škodlivá, ako sa pôvodne predpokladalo.
Podmorský vrch Axial
Axial Seamount sa nachádza pod hladinou mora, je vysoký 100 metrov a s priemerom 2 kilometre. Z týchto dvoch sopiek sa zdá, že táto vybuchne s väčšou pravdepodobnosťou, pretože existujú známky bezprostrednej aktivity a skutočnosť, že posledná erupcia bola v roku 2015.
Odborníci teraz tvrdia, že sopka má podobné znaky ako pred desiatimi rokmi, a dokázali to zmerať pomocou kábla z morského dna, ktorý zachytáva všetky otrasy. Najmä povrch Axialu sa nafúkol do rovnakej výšky ako v roku 2015, čo zrejme signalizuje, že pod povrchom sa hromadí magma, takže tlak vo vnútri sopky sa zvýšil.
V tom čase výskumníci z Oregonskej štátnej univerzity zachytili tento nárast a boli schopní presne predpovedať výsledok, ktorý nastal - celkovo úspešná predpoveď. Podľa Valeria Acocellu, vulkanológa z Univerzity Roma Tre, odborníci používajú rôzne metódy na ďalšie pochopenie toho, ako sopky fungujú.
Prvým je aplikácia technológie umelej inteligencie na to, čo už robia, spolu s analýzou údajov spred erupcie v roku 2015, aby sa zistilo, či existujú nejaké znaky alebo vzorce, ktoré môžu ďalej zlepšiť ich budúce predpovede.
V roku 2025 teda môže dôjsť k erupcii, a ak by k nej došlo, podľa Acocellu by to odborníkom umožnilo „lepšie tomu porozumieť a to nám pomôže pochopiť aj iné sopky“. Ale príroda môže byť prírodou, takže vždy existuje možnosť niečoho neočakávaného. „Vždy existuje riziko, že sopka bude nasledovať vzor, ktorý sme predtým nevideli, a urobí niečo neočakávané.”