Vedec a planéta Zem.Pixabay/Piro4d/Unsplash/National Cancer Institute/
StoryEditor

Vedci vďaka DNA odhalili, kde sa narodili prví ľudia. Na tomto mieste máme všetci korene, bolo to pred 200-tisíc rokmi

Sarah Dobiašová22.11.2024., 11:00h

Vedci z Austrálie vyvolali veľkú diskusiu, keď pomocou DNA priniesli nové indície o tom, kde sa pôvodne vyvinuli moderní ľudia. Tento výskum nielen odhaľuje fascinujúce detaily o našich predkoch, ale zároveň otvára aj nové otázky, ktoré si vyžadujú ďalšie objasnenie.

Lajkuj Brainee.sk na

Hoci je už dlhšie známe, že moderní ľudia pochádzajú z Afriky, až donedávna sme nemali presné informácie o tom, z ktorého konkrétneho miesta na tomto obrovskom kontinente naši predkovia vzišli. Teraz sa však vedci pod vedením profesorky Vanessy Hayesovej z Garvan Institute of Medical Research v Sydney rozhodli túto záhadu rozlúsknuť. Pomocou analýzy mitochondriálnej DNA, ktorá sa dedí po matke, sa im podarilo získať nové, prekvapivé informácie o našom pôvode.

Hayesová a jej tím preskúmali 1 217 vzoriek DNA od ľudí z južnej Afriky a zistili, že najstaršia ženská línia moderných ľudí vedie do oblasti, ktorá zahŕňa dnešné krajiny ako Namíbia, Botswana a Zimbabwe. Tento región, podľa výskumu, mohol byť predkovským domovom ľudstva pred približne 200 000 rokmi.

image

VIDEO Ako vyzerali prví ľudia na svete? Dánske múzeum odhaľuje fascinujúcú rekonštrukciu našich predkov

Pomocou kombinácie genetických, geologických a archeologických dôkazov sa vedci rozhodli lokalizovať miesto, kde sa naši predkovia mohli vyvíjať. Podľa ich zistení sa tu nachádzalo obrovské jazero, ktoré bolo kedysi najväčším vo vodnej histórii Afriky. Tieto úrodné oblasti mohli byť domovom pre ľudí a divokú zver po dobu až 70 000 rokov.

Hoci ide o významný krok v našom chápaní ľudskej histórie, nie všetci vedci sú presvedčení o úplnej presnosti týchto záverov. Chris Stringer, odborník na pôvod ľudí z prírodovedného múzea v Londýne, upozorňuje na opatrnosť pri interpretácii týchto výsledkov. Tvrdí, že je ťažké na základe súčasných genetických údajov určiť presné miesto pôvodu moderných ľudí, najmä v tak komplexnej a rozmanitej oblasti, akou je Afrika.

Podobne aj geneticička Sarah Tishkoff z Univerzity v Pensylvánii varuje pred prílišným dôrazom na moderné genetické údaje pri určovaní geografického pôvodu našich predkov. Ľudia totiž migrovali nielen z Afriky, ale aj v rámci samotného kontinentu, čo robí rekonštrukciu pôvodu veľmi zložitou.

image

Vedkyňa.

Unsplash/National Cancer Institute/

Napriek týmto pochybnostiam ide o zaujímavý krok vpred, ktorý poskytuje nové pohľady na naše historické korene. Tento objav, aj keď prináša viac otázok ako odpovedí, nám umožňuje lepšie pochopiť, ako sa naši predkovia vyvíjali a kde ich cesta začala.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. november 2024 11:03