Richard ScolyerX/ Profesor Richard Scolyer Ao/
StoryEditor

Keď mu objavili nádor na mozgu, vedel, že má pred sebou 9 mesiacov života. Lekárovi zachránila život jeho vlastná experimentálna liečba

Viktória Revajová17.05.2024., 12:00h

Rok po tom, čo austrálsky lekár absolvoval experimentálnu liečbu, výsledky vyšetrení vyzerajú nádejne. Neobjavila sa u neho žiadna recidíva. Ide o prvú liečbu glioblastómu na svete.

Lajkuj Brainee.sk na

Austrálsky lekár Richard Scolyer svoj život zasvätil pomoci onkologickým pacientom. Keď mu minulý rok objavili nádor na mozgu, vedel, že situácia je vážna a neostáva mu veľa času. Nádory na mozgu - glioblastómy - sú totiž pre pacientov takmer vždy smrteľné. Navyše rakovinu odhalili v pokročilom štvrtom štádiu.

Scoyler však nepriaznivú diagnózu prijal ako výzvu a podstúpil experimentálnu terapiu, ktorá je založená na jeho vlastnom výskume melanómu. Ako informuje portál BBC, rok po jej absolvovaní sa zdá, že nad rakovinou zvíťazil.

image

Stačí, aby si kýchol, a lámu sa mu kosti. Muž so zriedkavou chorobou opisuje krutú realitu svojho života

Posledné štádium

Nádor, ktorý doktorovi Scolyerovi z Austráskeho inštitútu pre výskum melanómu objavili predstavuje takzvaný glioblastóm. Ide o najagresívnejší typ mozgového nádoru. Vzniká nekontrolovateľným množením takzvaných gliových buniek, ktoré za bežných okolností pomáhajú našim nervovým bunkám správne fungovať. Pri ich premnožení však môže vzniknúť nádor, pričom pacienti, u ktorých sa objaví, majú minimálnu šancu na prežitie.

Glioblastóm sa nedá úplne vyoperovať a ani tie najsilnejšie lieky nie sú príliš efektívne. Preto sa pri liečbe používajú aj tradičné metódy chemoterapie. Scolyer sa preto rozhodol podstúpiť vlastnú imunoterapeutickú liečbu, ktorú vyvinul spolu s onkologičkou Georginou Longovou. 

image

Robíš pri rozprávaní túto konkrétnu vec? Nemáme pre teba dobré správy, ide o znak blížiacej sa demencie

Imunoterapia vs. glioblastóm

Scolyer a Longová už v minulosti touto liečbou pomohli pacientovi s rakovinou kože. Pri liečbe rakoviny mozgu však nikdy predtým nebola použitá. Scolyer sa tak stal prvým pacientom, ktorý ju absolvoval. Nemal príliš na výber. Ak by Scolyera liečili tradičným spôsobom, museli by mu odstrániť veľkú časť mozgu, čo by nebolo zlučiteľné so životom.

Lekári mu teda podali špeciálnu vakcínu, ktorá obsahovala imunoterapeutické látky. Tie majú napomôcť imunitnému systému tela napádať nádor a postihnuté tkanivo.

O dvanásť dní podstúpil zákrok, pri ktorom mu z hlavy odstránili nádor veľký ako golfová loptička a na okolité tkanivo mu aplikovali ďalšiu dávku imunoterapeutických liekov. Okrem toho počas šiestich týždňov podstúpil rádioterapiu. Následne mu lekári podali ďalšiu vakcínu. Tá sa skladala z proteínov, ktoré napodobňujú nádor. Tá mala pomôcť jeho imunitnému systému popasovať sa so zvyšnými rakovinovými bunkami.

image

Vedci zistili, že ľudské mozgy sú čoraz väčšie. Je to však pre nás dobrá alebo zlá správa?

Revolučná liečba

Imunoterapeutická liečba sa nezaobišla bez komplikácií. Scolyer čelil viacerým horúčkam, zimniciam, vyrážkam či problémom s pečeňou. Posledné vyšetrenia, ktoré absolvoval minulý týždeň však ukázali, že ani rok po absolvovaní liečby nie sú žiadne známky recidívy. Pritom je bežné, že u pacientov s úspešnou liečbou glioblastómu sa rakovina vráti do šiestich mesiacov.

Doterajšie výsledky vyvolali obrovské nadšenie. Tento objav by jedného dňa mohol pomôcť zhruba 300-tisíc pacientom na celom svete, ktorým bola diagnostikovaná rakovina mozgu. Experimentálna liečba však ešte musí byť podrobená klinickým skúškam.

Scolyerova liečba sa stala základom pre vedeckú prácu, ktorá podrobne opisuje výsledky z prvých týždňov liečby. Longová však upozorňuje, že od vývoja schváleného a regulovaného liečebného postupu sú ešte ďaleko. „Ešte tam nie sme. To, na čo sa musíme skutočne zamerať, je ukázať, že tento predoperačný, kombinovaný imunoterapeutický typ prístupu funguje u veľkého počtu ľudí,“ ​uviedla.

Podľa špecialistov na rakovinu mozgu je pri glioblastómoch každý prípad špecifický. Nateraz je isté, že pre stopercentné potvrdenie alebo vyvrátenie účinnosti imunoterapie v liečbe tohto konkrétneho druhu rakoviny, je potrebný ešte dlhý výskum.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. november 2024 08:50