Smrteľná baktéria z vody sa nebezpečne rozširuje.Brainee/Canva/
StoryEditor

Smrteľná baktéria z vody sa nebezpečne rozširuje. U našich susedov zabila tento rok už desiatky ľudí

Ide o baktériu Legionella pneumophila, ktorá žije vo vode okolo nás a je smrteľne nebezpečná. Od januára v Česku ochorelo vyše 150 ľudí, z ktorých 23 zomrelo. Prípady nákazy boli tento rok zaznamenané aj na Slovensku. Takto sa jej vyhneš.

Lajkuj Brainee.sk na

Podľa odborníkov sa legionella, čiže legionárska choroba, teraz šíri v Česku najviac za posledných desať rokov. Zatiaľ čo donedávna sa počty nakazených v období od januára do konca apríla pohybovali od 32 do 64, vlani stúpol v prvej tretine roka ich počet na 74 a tento rok sa zdvojnásobil až na 145. Do štvrtka už ochorelo 155 ľudí, z ktorých približne každý siedmy zomrel.

„Zvýšený výskyt choroby má viac príčin. Zlepšuje sa diagnostika, čo vedie k vyššiemu počtu nahlásených prípadov. Ďalším dôvodom je nedostatočný ohrev vody kvôli šetreniu energiami alebo stojatá voda či jej malá cirkulácia v potrubí, kde sa množia baktérie,“ hovorí pre iDnes.cz epidemiologička Štátneho zdravotného ústavu Kateřina Fabiánová.

image

Každoročne uniknú z laboratórií desiatky smrteľných chorôb. Patogény by mohli spustiť ďalšiu pandémiu

Aj keď sa diagnostika zlepšuje, podľa vedúceho Národného referenčného laboratória pre legionely Vladimíra Drašara v mnohých regiónoch stále pokrivkáva. „Nie všetci lekári pri diagnostike zápalov pľúc myslia aj na legionelle a požadujú laboratórne testy. A nie všetky laboratóriá tieto vyšetrenia vykonávajú,“ hovorí Drašar, podľa ktorého tak môžu byť skutočné počty nakazených až dvojnásobné.

Prípady v Poľsku a na Slovensku

K 11. septembru 2023 bolo z Poľska hlásených celkovo 166 prípadov legionárskej choroby, z toho 23 úmrtí. Tento extrémny nárast čísel zaznamenali len od polovice augusta a ide o najvyššie číslo od roku 2016.

Najviac prípadov, až 112, bolo zaznamenaných v meste Rzeszów, len kúsok od slovenských hraníc. Najviac postihnutou vekovou skupinou sú dospelí vo veku 60 až 90 rokov. 

image

Legionelly sú patogénne mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú v umelých, ale aj prírodných vodných systémoch či zriedkavo aj v pôde.

Unsplash/Hannah/

Túto nebezpečnú chorobu zaznamenali tento rok aj na východnom Slovensku. Prvá správa o výskyte choroby sa objavila 14.2. u obyvateľky košického sídliska Ťahanovce Liliany. Podľa TASR zaznamenali v Košiciach za posledný rok šesť  prípadov legionelózy. Posledné laboratórne vyšetrenie vody z marca, v inkriminovaných oblastiach, prítomnosť baktérie nepotvrdilo. 

Čo to legionella je a ako proti nej bojovať

Legionely sú patogénne mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú v umelých, ale aj prírodných vodných systémoch či zriedkavo aj v pôde. Najčastejšie a najnebezpečnejšie sú však v rozvodoch vody, klimatizáciách, vírivkách, či bazénoch, kde je ich rast umožnený najmä vďaka použitiu nevhodných materiálov, nedostatočnou údržbou vodovodných potrubí a nesprávne nastavenou teplotou vody. V súčasnosti je známych približne 61 rôznych druhov baktérií rodu Legionella, pričom približne polovica z nich je spojená s ochorením u ľudí, uvádza portál Legionella.sk.

Baktériám sa najviac darí pri teplote medzi 20 až 40 stupňami Celzia. Vyššie teploty baktériu zabíjajú, pri nižších je baktéria len nečinná no pri zvýšení teploty sa znovu stane aktívnou. Preto sa neodporúča znižovať teplotu bojlera pod 60 stupňov Celzia.

image

Vedci vytvorili nový ekologický plast. V prírode sa sám rozloží už do pár mesiacov

Nákaza prebieha cez pľúca vniknutím miniatúrnych kvapôčok vody, v ktorých je baktéria obsiahnutá. Preto sa neodporúča ľuďom zo zníženou imunitou umývať tvár na verejných miestach kde sa voda púšťa len zriedka alebo, kde sa tvorí vodná para ako napríklad vo verejných bazénoch či wellness. Nakaziť sa však legionellou môžeš aj doma.

Legionárska choroba je ľahko zameniteľná s inou pľúcnou chorobou. Nemáva špecifické znaky, podľa ktorých by sa dala jednoznačne určiť. Inkubačná doba je 2 až 10 dní a prvé príznaky sa podobajú obyčajnej chrípke. Spočiatku sa prejavuje celkovou slabosťou, malátnosťou a bolesťou hlavy. Neskôr nastupuje mierny, väčšinou suchý kašeľ. Často však môžu nastať aj žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť a hnačky.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. december 2024 02:34