Startup so sídlom v Holandsku s názvom SpaceBorn United si predstavuje osídľovanie vesmíru, pri ktorom je počatie a výchova dieťaťa v kozme nielen realizovateľná, ale aj bezpečná, uvádza web Futurism.
„Ak chceme mať ľudské sídla, napríklad na Marse, a ak chceme, aby tieto sídla boli skutočne nezávislé, vyžaduje si to vyriešiť problém reprodukcie,“ povedal pre BBC výkonný riaditeľ SpaceBorn United Egbert Edelbroek.
Deti z inkubátora
Myšlienkou je úplne preskočiť proces prirodzeného počatia vo vesmíre, pretože to „eticky a medicínsky nie je dobrý nápad“, ako povedal Edelbroek.
Poukázal na výskum, ktorý naznačuje, že počať dieťa vo vesmíre môže byť zo svojej podstaty riskantné. Plod v matkinom bruchu môže trpieť všetkým, od škodlivých účinkov vesmírneho žiarenia až po potenciálne zmeny v štruktúrnej formácii ľudských embryí v beztiažovom prostredí.
Spoločnosť vytvorila to, čo Edelbroek opísal ako prototyp veľkosti CD-ROM, ktorý využíva technológie na zmenšenie existujúceho zariadenia potrebného na umelé oplodnenie. Disk v zariadení sa otáča, aby simuloval účinky zemskej gravitácie.
„Spomínaný disk obsahuje rôzne komory s tekutinami spermií a vajíčok a na tomto disku môžete naprogramovať celý proces počatia,“ povedal Edelbroek pre BBC. „Náš prvý prototyp je hotový a pripravený ísť do vesmíru.“
Ak všetko pôjde podľa plánu, spoločnosť chce časom poslať ľudské reprodukčné bunky do vesmíru, oplodniť ich a začať s ich vývojom pomocou umelej gravitácie, uvádza jej web.
Zatiaľ pôjde len o myšie bunky
Testovanie ľudských embryí je vysoko kontroverznou oblasťou výskumu a medzinárodné smernice obmedzujú kultiváciu ľudských embryí iba na 14 dní.
Séria plánovaných misií ARTIS, ktorých štart do vesmíru je predbežne naplánovaný v priebehu nasledujúcich piatich rokov, bude najskôr zahŕňať len myšie bunky. Následné misie – teda ak spoločnosť dostane zelenú – budú už zahŕňať ľudské vajíčka a spermie.
Na jednej strane miliardári zdvojnásobili vývoj nových spôsobov, ako môžu ľudia tráviť čas vo vesmíre a na povrchu iných planét. No na druhej spoločnosti nezohľadnili potrebu dlhodobého prežitia nášho druhu ďaleko od domova, argumentoval Eldebroek.
„Je dosť zbytočné míňať všetky tie miliardy dolárov a úsilie na prípravu osád na Marse, ak nedokážete vyriešiť problém s reprodukciou,“ dodal na záver pre BBC .