
Japonskí architekti sa pripravujú na stúpajúcu hladinu mora – plánovaním obrovského plávajúceho mesta. Developeri zo spoločnosti N-Ark hovoria, že „Dogen City “ by poskytlo sebestačný biotop až pre 30-tisíc ľudí.
Lekárske mesto na mori
Vonkajší rám mesta je tvarovaný ako trup lode, čo mu podľa dizajnérov pomáha proti vlnám cunami. Ako súčasná interpretácia Noemovej archy, mesto bude hostiť obete prírodných katastrof a klimatických utečencov.
S obvodom 4 kilometre by obyvatelia mali byť schopní dostať sa do ktoréhokoľvek bodu v meste za hodinu. N-Ark plánuje údajne mesto dokončiť už v roku 2030. Projektanti však zatiaľ nezverejnili žiadne informácie o rozpočte alebo navrhovanom umiestnení projektu.
Nie je to jediný projekt plávajúceho mesta
Problém klimatických zmien a s nimi spojených záplav sa snaží riešiť aj Dubaj. „Plávajúce živé laboratórium“ s názvom Dubajské útesy bude pozostávať zo série vzájomne prepojených ostrovov, ktoré budú hostiť ľudí v luxusných ekologických chatkách obklopených celým pralesom mangrovových stromov.
Dubajské útesy ponúknu svojim obyvateľom formu ochrany pred záplavami, pretože stavby budú stúpať s hladinou mora. „Okrem vytvorenia jedinečnej destinácie pre ekoturistiku a morský výskum, Dubajské útesy budú alternatívou pre život v oceáne a zároveň sa budú snažiť zmierniť dopady klimatických zmien.“ hovorí Bagherian, generálny riaditeľ firmy, ktorá má projekt na starosti.