Slovensko-kenský tím. Zľava Samuel Furka, Adam Salama, Daniel Furka, Patrik Palacka, Tímea Baruníková.Samuel A Daniel Furkovci/
StoryEditor

Zachraňuje životy v Keni. Pľúcny ventilátor navrhli Slováci z Univerzity Komenského, absolvovali expedíciu s National Geographic

Marek Moravčík17.05.2023., 10:00h

Vedecký tím z Univerzity Komenského strávil uplynulých päť týždňov zavádzaním prístroja v lokálnych podmienkach.

Lajkuj Brainee.sk na

Pľúcny ventilátor Q-VENT mini pomáha pacientom s respiračným zlyhávaním. Vynález je však využiteľný aj pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc, uvádza sa v tlačovej správe Univerzity Komenského. 

image

Kritika umelého mäsa silnie. Táto európska krajina ho chce úplne zakázať, vraj úplne ničí náš civilizačný model

Slovenský tím pri svojej expedícii prešiel tisícky kilometrov dlhú cestu cez savanu až do púštnej oblasti Kalacha a hornatej oblasti Marsabit. Spoločnosť im robil expedičný tím National Geographic s ktorým si vzájomne pomáhali, aby im nezapadli kolesá pri prechode cez močiare, púšť či na kamenných cestách. Sprievod v odľahlých oblastiach im robila aj lokálna nezisková organizácia IREMO, Marsabit.

„Pri implementácii prístroja je kľúčové vycestovať priamo do terénu a spoznať skutočné podmienky a potreby lokálnej komunity, kde je doslova nutné šiť pomoc na mieru,“ hovorí Samuel Furka z Univerzity Komenského. „Vedu robíme, aby sme spravili svet lepším. V odľahlej nemocnici sa na nás s nádejou pozerali 5 až 6-ročné deti, ktoré stáli pri ceste a prosili o vodu,“ dodáva jeho brat Daniel Furka z UK.

Zdravotníckym zariadeniam a nemocniciam v Keni chýbajú základné potreby ako lieky, lekárske vybavenie či dokonca čistá voda - taktiež aj pripojenie na internet. „Napriek mnohým nedostatkom v slovenskom zdravotníctve, je v odľahlých regiónoch Kene situácia podstatne horšia. Absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí lekár Patrik Palacka z UK.

image

Vyskúšali sme legálnu drogu, ktorá má účinky ako marihuana. Môžu si ju kúpiť aj deti v automate na Obchodnej v Bratislave

Slovenský tím tvoria okrem vedcov Samuela a Daniela Furkovcov z Prírodovedeckej fakulty UK aj lekári Patrik Palacka z Lekárskej fakulty UK, Adam Salama a študentka medicíny Tímea Baruníková. V Keni im so zavádzaním projektu do praxe pomáhajú lokálni lekári zo spádových nemocníc. Podporu poskytujú aj SlovakAid a Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. september 2023 13:55