Pľúcny ventilátor Q-VENT mini pomáha pacientom s respiračným zlyhávaním. Vynález je však využiteľný aj pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc, uvádza sa v tlačovej správe Univerzity Komenského.
Slovenský tím pri svojej expedícii prešiel tisícky kilometrov dlhú cestu cez savanu až do púštnej oblasti Kalacha a hornatej oblasti Marsabit. Spoločnosť im robil expedičný tím National Geographic s ktorým si vzájomne pomáhali, aby im nezapadli kolesá pri prechode cez močiare, púšť či na kamenných cestách. Sprievod v odľahlých oblastiach im robila aj lokálna nezisková organizácia IREMO, Marsabit.
„Pri implementácii prístroja je kľúčové vycestovať priamo do terénu a spoznať skutočné podmienky a potreby lokálnej komunity, kde je doslova nutné šiť pomoc na mieru,“ hovorí Samuel Furka z Univerzity Komenského. „Vedu robíme, aby sme spravili svet lepším. V odľahlej nemocnici sa na nás s nádejou pozerali 5 až 6-ročné deti, ktoré stáli pri ceste a prosili o vodu,“ dodáva jeho brat Daniel Furka z UK.
Zdravotníckym zariadeniam a nemocniciam v Keni chýbajú základné potreby ako lieky, lekárske vybavenie či dokonca čistá voda - taktiež aj pripojenie na internet. „Napriek mnohým nedostatkom v slovenskom zdravotníctve, je v odľahlých regiónoch Kene situácia podstatne horšia. Absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí lekár Patrik Palacka z UK.
Slovenský tím tvoria okrem vedcov Samuela a Daniela Furkovcov z Prírodovedeckej fakulty UK aj lekári Patrik Palacka z Lekárskej fakulty UK, Adam Salama a študentka medicíny Tímea Baruníková. V Keni im so zavádzaním projektu do praxe pomáhajú lokálni lekári zo spádových nemocníc. Podporu poskytujú aj SlovakAid a Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského.