Údaje boli čerpané z databáz globálnych prieskumov od ľudí vo viac ako 150 krajinách. A napríklad také Fínsko si už šiesty rok po sebe obhájilo prvé miesto, pričom jeho skóre šťastia výrazne predbehlo všetky ostatné krajiny.
Čo sa týka procesu, v ktorom výskumníci merajú a hodnotia pocit šťastia, je z veľkej časti založený na životných hodnoteniach z prieskumu Gallup World Poll. Šesť kľúčových premenných, ktoré správa kvantifikuje, sú príjem (HDP na obyvateľa), sociálna podpora, priemerná dĺžka života v zdraví, sloboda životných rozhodnutí, štedrosť a miera korupcie v krajine.
Najčastejšou otázkou na meranie blahobytu ľudí je: "Ako ste celkovo spokojný/á so svojím životom v týchto dňoch?" Pri odpovedi sa ľudia spoliehajú na škálu od 0 do 10 (0 pre úplne nespokojný a 10 pre úplne spokojný).
Najnešťastnejšie krajiny
Rebríček však musí mať logicky aj svoje dno - tam sa umiestnili krajiny, v ktorých zažívajú ľudia hlboko nízku mieru nespokojnosti. Medzi najšťastnejšími a najnešťastnejšími krajinami v zozname je veľká priepasť, pričom najvyššie krajiny sú zoskupené tesnejšie ako tie najnižšie.
Napríklad pre krajiny v top 10 majú národné skóre hodnotenia života priemerný rozdiel menej ako 0,7 bodu. V spodnej 10-ke však rozsah v tomto skóre pokrýva 2,1 bodu.
Vojnou zmietané krajiny Afganistan a Libanon zostávajú dvomi najmenej šťastnými krajinami na základe ukazovateľov, ktoré použili autori správy. Obe krajiny majú priemerné životné hodnotenie o viac ako päť bodov nižšie (na stupnici od 0 do 10) ako desať najšťastnejších krajín.
Zoznam 10 najnešťastnejších krajín sveta:
- Afganistan
- Libanon
- Sierra Leone
- Zimbabwe
- Demokratická republika Konga
- Botswana
- Malawi
- Comoros
- Tanzánia
- Zambia
Najšťastnejšie krajiny
Rovnako ako v prípade Fínska sa v top 10-ke nachádzajú aj ďalšie krajiny, ktoré sa každoročne v tejto zostave opakujú. Dánsko si udržalo druhé miesto a Island obsadil tretie miesto. Jedným z najväčších skokov v rebríčku bol Izrael na štvrtom mieste, ktorý sa oproti minulému roku posunul o päť pozícií vyššie.
Mimo top 10 sa Rakúsko a Austrália umiestnili na 11. a 12. mieste, nasledované Kanadou. Írsko bolo považované za 14. najšťastnejšie, za ním nasledovali Spojené štáty (15.), Nemecko (16.), Belgicko (17.), Česko (18.), Spojené kráľovstvo (19.) a Litva (20.).
Rok čo rok bývajú najšťastnejšie krajiny rovnaké; napríklad 19 krajín z tohtoročných 20 najlepších bolo na zozname aj minulý rok. Existovala však jedna výnimka, Litva, ktorá za posledných šesť rokov neustále stúpala (z 52. miesta v roku 2017 na 20. miesto v tomto roku). Francúzsko vypadlo z top 20 na 21. miesto v tohtoročnej správe.
Zoznam 10 najšťastnejších krajín:
- Fínsko
- Dánsko
- Island
- Izrael
- Holandsko
- Švédsko
- Nórsko
- Švajčiarsko
- Luxembursko
- Nový Zéland
Ako je na tom Slovensko?
V rámci merania trojročného priemeru (za roky 2020 - 2022) sa naša krajina umiestnila na 29. mieste, o priečku nad nami sa nachádza Uruguaj a pod nami Saudská Arábia.
Bratia Česi sa vyšplhali na 18. miesto a Rakúsko získalo 11. Čo sa našich Ďalších susedov týka, dopadli horšie než my: Poliaci v tomto meraní zaujali 39. miesto, Maďari 51. a Ukrajina 92. (čo je viac než pochopiteľné v tomto prípade).
Ľudia sú empatickejší
Správa už zaznamenala celosvetový nárast spolupatričnosti v rokoch 2020 a 2021 po pandémii. A podľa údajov z roku 2022 bol sklon ľudí byť láskavý, veľkorysý a altruistický voči ostatným o 25 percent bežnejší ako pred pandémiou.
Tento dobrotivý duch bol zaznamenaný aj v krajinách ako Ukrajina a Rusko. V rokoch 2020 a 2021 obe štáty zaznamenali globálny nárast benevolencie, uvádza sa v správe. Tá však počas roku 2022 prudko vzrástla na Ukrajine a v Rusku viac klesla.
Je zaujímavé, že napriek ničivému vplyvu vojny na Ukrajine zostalo do septembra 2022 hodnotenie života na vyššej úrovni ako po ruskej anexii Krymu v roku 2014, o ktorej sa v správe hovorí, že „je teraz podporovaná silnejším zmyslom pre spoločný cieľ, zhovievavosťou a dôverou.“.