Ukázalo sa, že fibroblastový rastový faktor 21 (FGF21), produkovaný v pečeni ľudí a zvierat, skracuje čas potrebný na zotavenie sa z účinkov alkoholu. Opité myši, ktorým bola podaná hormonálna injekcia, vytriezveli o 50 percent rýchlejšie.
O polovicu skôr
Vedci dali myšiam nárazovú dávku etanolu, ktorá u nich spôsobila stratu vzpriamovacieho reflexu, rovnováhy a koordinácie. O hodinu neskôr im podali injekciu FGF21. Tým sa skrátil čas až o 50 percent, ktorý potrebovali na obnovu motorických funkcií. V porovnaní s myšami v kontrolnej skupine vytriezveli o 1,5 hodiny rýchlejšie.
FGF21 priamo pôsobí na nervový systém a neuróny v mozgu, ktoré regulujú vzrušenie a bdelosť. „Ešte vyšším zvýšením koncentrácií FGF21 injekciou môžeme dramaticky urýchliť zotavenie z intoxikácie. FGF21 to robí tak, že aktivuje veľmi špecifickú časť mozgu, ktorá riadi bdelosť,“ povedal spoluautor štúdie publikovanej v Cell Metabolism, Steven Kliewer.
Nebezpečný alkohol
Alkohol ovplyvňuje takmer každú časť tela, píše DailyMail. Výdatné pitie môže spôsobiť zápal pankreasu, žalúdka a/alebo pečene. Prekročenie prahu nadmernej konzumácie alkoholu tiež zvyšuje riziko otravy alkoholom.
Nadmerné pitie môže tiež spôsobiť vysoký krvný tlak, dehydratáciu a nebezpečne nízke hladiny sodíka, draslíka a iných minerálov a solí. Nadmerné a časté pitie taktiež podnecuje závislosť od alkoholu.