Drvivá väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú večer prežiť v alkoholickom opojení, musí počítať s následkami. Po prebdenej noci prichádza tvrdá realita s bolesťou hlavy, malátnosťou, dehydratáciou či nevoľnosťou. Každý však opicu zvláda inak.
Môžeš to mať v génoch. Niektoré výskumy naznačujú, že ľudia s variáciou génu ALDH2 mávajú vážnejšiu opicu. Pri konzumácií alkoholu totiž dochádza na jeho štiepenie, pri ktorom vzniká proteín acetaldehyd. Ten napomáha vzniku symptómom opice. Variant génu ALDH2 však obmedzuje rozklad acetaldehydu, čo vedie k väčšiemu nahromadeniu proteínu, teda aj k väčším symptómom opice.
Ďalším fyzickým faktorom kto ako prežije deň po prehýrenej noci je aj vek a pohlavie. Štúdia ukazuje, že rozdiely medzi pohlaviami boli väčšie u mladších pijanov, pričom mladí,18 až 25-roční muži, mali tendenciu hlásiť horšie symptómy opice v porovnaní s mladými pijanmi. Autori štúdie uviedli aj rozdiely v závažnosti opice medzi mužmi a ženami. Čo je ale zaujímavé, tak tieto rozdiely vekom klesajú.
Nedávna štúdia však zistila, že príznaky opice súvisia aj stým, či piješ zo žiaľu alebo niečo oslavuješ. Ako veľmi ti je na ďalší deň zle môže súvisieť aj s úzkosťou, depresiou či úrovňou stresu. Jeden starší výskum naznačil, že neurotizmus, široká osobnostná črta, ktorá má tendenciu spôsobiť, že ľudia vidia svet negatívne, môže predpovedať závažnosť opice.
Ďalšie zistenia ukazujú, že opica tiež vedie k tomu, že ľudia interpretujú svet negatívnejšie. Výsledkom je, že nevoľnosť po zapíjaní smútku alebo depresií môže tieto negatívne stavy ešte posilniť. Nie však riešenie ani potláčať a ignorovať tieto problémy. To z spomínanej nedávnej štúdie môže viesť ku ešte horším príznakom opice.
Na riešenie a zmiernenie nepríjemných stavov po ťažkých alkoholických oslavách je veľa. Od rôznych domácich receptov ako kyslé uhorky, banány až po šumivé tablety, ktoré zaručujú priam zázračné zbavenie sa ťažkostí. Z mojich osobných skúseností je však najdôležitejší spánok a príjem dostatočného množstva vody a to aj večer v priebehu bujarej noci.
Ďalej môže pomôcť, aj podľa vyššie spomenutých štúdií, lepšia starostlivosť o osobnú pohodu a hľadanie lepších stratégií na zníženie úrovne stresu. Aj keď, samozrejme, ak sa naozaj chceš vyhnúť opici, vždy si môžeš vybrať nealko.