Ak by si chcel žiť večne, nepotešíme ťa. Hoci sa priemerná dĺžka života v jednotlivých krajinách líši, existujú isté limity. Tím vedcov na základe výpočtov zistil, aká je maximálna možná dĺžka ľudského života. Informoval o tom portál LadBible.
Spoliehali sa na aplikáciu vybavenú umelou inteligenciou
Odborníci z oblasti biológie a biofyziky použili aplikáciu vybavenú umelou inteligenciou, ktorá spracovala údaje státisícov dobrovoľníkov. Zamerali sa pritom na dva kľúčové parametre – životný štýl ľudí a to, ako ich telá reagujú. „Ľudské telo úplne stráca odolnosť a schopnosť regenerácie medzi 120 až 150 rokom života,“ citoval slová vedca Tima Pyrkova, hlavného autora štúdie, portál Daily Mail.
Výsledky sa líšia
Výskum, ktorý realizovali vedci v Holandsku, zas prišiel s inými výsledkami. Maximálny vek, ktorého sa ženy môžu dožiť, je 115,7 rokov. U mužov je to o čosi menej, konkrétne 114,1 rokov. Uviedol portál Independent.
Štatisti na univerzitách v Rotterdame a Tilburgu v tomto prípade študovali údaje 75-tisíc ľudí, ktorí umreli v Holandsku za posledných 30 rokov. „Aby bolo jasné, nejde o očakávanú dĺžku života, ale o určenie toho, ako dlho môže jednotlivec žiť, keď sa o seba stará,“ citoval slová profesora Johna Einmahla portál Medical Express.
Priemerná dĺžka dožitia sa v jednotlivých krajinách líši, pričom celosvetový priemer je 73,3 roka. Najvyššieho priemerného veku sa podľa portálu LadBible dožívajú Japonci, najnižšieho zas obyvatelia Stredoafrickej republiky.