Detské obete Inkov, ktoré boli rituálne obetované pred viac ako 500 rokmi na hore Ampato v južnom Peru, mali byť pred smrťou omámené. Vedci zistili, že počas posledných dní života mali žuť listy koky, aby sa zmiernili ich úzkostné stavy, píše portál Independent.
Rituál capacocha bol jedným z najvýznamnejších obradov, ktoré boli vykonávané v ríši Inkov. Inkovia počas rituálu obetovali deti a mladé ženy, ktoré mali byť krásne a nepoškvrnené.
Vo vlasoch a nechtoch hľadali omamné látky
Štúdia bola prednedávnom publikovaná v odbornom časopise Journal of Archaeological Science. Výskumníci vykonali toxikologickú analýzu dvoch jedincov vo veku šesť a sedem rokov.
Vo vlasoch a nechtoch múmií hľadali prítomnosť omamných látok, akou je napríklad kokaín. Taktiež sa zamerali na meskalín, tryptamín, harmalín a harmín.
Vedci zistili, že detské obete Inkov počas posledných dní života žuli listy koky, pričom vo vzorkách našli aj stopy spojené s konzumáciou odvaru z ayahuascy (Banisteriopsis caapi).
Domnievajú sa, že drogy nemuseli spôsobovať halucinácie, skôr si myslia, že Inkovia vedome využívali antidepresíva, aby zmiernili úzkostné a depresívne stavy obetí, keďže vedome čelili smrti.
Zaujímavosťou však je, že vedci v tomto prípade nenašli žiadne stopy konzumácie alkoholu. Je však možné, že ho deti dostali tesne pred smrťou, čo sa nestihlo prejaviť na ich nechtoch a vlasoch. Na druhej strane, prítomnosť ayahuascy hovorí, že látkam museli byť vystavené dlhší čas.
Alkohol aj kokaín
V skoršej štúdii, ktorá bola publikovaná v roku 2013 v časopise PNAS, vedci analyzovali stravu 13-ročného dievčaťa, ktoré bolo rituálne obetované pred viac ako piatimi storočiami v horskej oblasti dnešnej Argentíny. Dievča malo v tomto prípade konzumovať značné množstvá kokaínu, ako aj alkoholu.