Medzinárodná skupina archeológov objavila 3400 rokov staré mesto pod riekou Tigris v regióne Kurdistan v Iraku. Boli ohromení nedotknutým stavom niektorých nálezov, informoval portál Unilad.
3400 rokov stará osada
Mesto nebolo dôkladne preskúmané až do momentu, kým sa približne pred 40 rokmi pri výstavbe mosulskej nádrže nepotopilo. Irak však podľa informácií portálu NY Times zasiahlo v decembri extrémne sucho, čo okolité komunity prinútilo čerpať vodu z priehrady. Neplánovaná udalosť tak podnietila tím nemeckých a kurdských výskumníkov, aby zmapovali mesto skôr, než bude opäť pod vodou.
Osada mala byť postavená medzi rokmi 1475 až 1275 pred Kristom. Objavil ju tím archeológov v zložení Hasana Ahmeda Qasima, Ivana Puljiza a Petra Pfälznera.
Našli aj päť keramických nádob
Osada murovaná z hlinených tehál, ktorá pozostávala z paláca, niekoľkých veží, viacposchodových budov a ďalších budov, prekvapila aj archeológov. „Výsledky vykopávok ukazujú, že toto miesto bolo dôležitým centrom impéria Mittani,“ uviedol Qasim.
Archeológovia našli aj päť keramických nádob a viac ako 100 klinových tabuliek. Podľa Pfälznera je takmer zázrak, že klinové tabuľky, ktoré boli vyrobené z nepálenej hliny, prežili toľko desaťročí pod vodou.