Muž získal európske dotácie na nanotechnológie, kúpil za ne tisíce vláčikovCbs/
StoryEditor

Čech získal niekoľkomiliónové európske dotácie na nanotechnológie. Kúpil si za ne tisíce vláčikov

TASR01.07.2022., 10:00h

Muž a jeho dvaja spoločníci získali dotácie z Európskej únie a z rozpočtu ČR, aby sa venovali vedeckým projektom v oblasti nanotechnológií. Za prijaté finančné prostriedky si okrem iného kúpili aj 8-tisíc vláčikov a spôsobili tak škodu vo výške 133 miliónov českých korún (približne päť miliónov eur), informovala česká polícia.

Lajkuj Brainee.sk na

„Podľa doterajších záverov trestného konania mal hlavný páchateľ predstierať realizáciu zložitých vedeckých projektov v odbore nanotechnológia. V dotačnom konaní mal predkladať fiktívne podklady, napríklad vymyslené objednávky, faktúry či zmluvy,” popísal spôsob podvodu hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Modely vláčikov

Zmluvy mali podľa jeho slov falošné podpisy a pečiatky. Za získané peniaze sa trojica obohacovala. Investovala napríklad do hnuteľného aj nehnuteľného majetku a za niekoľko miliónov korún si muži kúpili viac ako 8-tisíc modelov železničných vláčikov. Modely aj majetok vo výške 50 miliónov korún (približne dva milióny eur) policajti zaistili.

image

Jediná Slovenka na Stanforde: Štúdium vyjde okolo 80-tisíc na rok. Pomáhame si, nikto ti tu nepovie nie

Podľa zistení kriminalistov mali páchatelia od roku 2011 čerpať dotácie vo výške takmer 133 miliónov korún a ďalších 130 miliónov sa pokúsili získať. Bola na nich podaná obžaloba zo spáchania trestných činov poškodenia finančných záujmov Európskej únie, dotačného podvodu a legalizácie výnosov z trestnej činnosti. Mužom hrozí desať rokov odňatia slobody.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/tech/inovacie, menuAlias = inovacie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 10:25