„Používam ChatGPT ako terapiu. To, čo robím a čo mi naozaj pomáha, je to, že kedykoľvek mám problém, stres alebo niečo, o čom by som normálne hovorila s terapeutom, otvorím Word dokument a jednoducho tam ‘vyzvraciam‘ všetko, čo cítim ohľadom tej situácie. Potom idem na ChatGPT a prvé, čo urobím, je zadať prompt: ‚Prečítaj si nasledujúci zápis z denníka a poskytni analýzu.‘ A potom skopírujem celý ten text z Wordu,“ popisuje vo svojom videu užívateľka FluentlyForward. Píše portál Antiyoutuber.cz
„A to je naozaj super, pretože ChatGPT to analyzuje a povie mi veci, o ktorých som ani netušila, že ich cítim,“ dodáva vo videu, ktoré má viac ako 40 tisíc zdieľaní.
Podobnú skúsenosť má aj Mya Dunham, ktorá používa ChatGPT na získanie rady. „Zhruba dvakrát do týždňa napíšem svoje pocity a pošlem ich na analýzu a spätnú väzbu,“ povedala Dunham pre CNN. „Mojím cieľom je získať nový pohľad, iný uhol, pretože to, čo si myslím, vždy vychádza z mojich vlastných pocitov,“ dodáva.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zažije jeden zo štyroch ľudí počas svojho života duševné ochorenie. Štatistiky Európskej komisie navyše ukazujú, že v roku 2021 bolo 3,6 % všetkých úmrtí v EÚ spôsobených duševnými a behaviorálnymi poruchami. Tento trend viedol mnohých ľudí k hľadaniu alternatívnych spôsobov podpory – vrátane AI terapeutov. Na rozdiel od klasickej terapie nemusí človek čakať na konkrétny termín. Dnes stačí zobrať telefón a zveriť sa virtuálnemu terapeutovi.
V posledných rokoch sa na scéne objavilo množstvo nástrojov založených na umelej inteligencii zameraných na podporu duševného zdravia. Medzi známejšie patria aplikácie ako Woebot Health, Abby, Earkick, ktoré využívajú generatívne AI chatboty na poskytovanie terapeutickej pomoci vo virtuálnej podobe. Niekoľko aplikácií má svoje korene aj v Česku, napríklad AI terapeut MIND alebo ChatMind od zakladateľov VOS.health.
Výskumy ukazujú, že chatboti môžu účinne pomáhať pri zvládaní duševných ťažkostí a zmierňovať príznaky depresie, stresu a v niektorých prípadoch aj úzkostných porúch. Navyše je pre mnoho ľudí písanie chatbotovi jednoduchšie ako osobná návšteva terapeuta.
Odborníci však varujú, aby ľudia pristupovali k AI terapeutom s rezervou. Chatboti môžu poskytovať nesprávne informácie alebo také, ktoré užívatelia chcú počuť, namiesto odporúčaní zameraných na skutočné duševné zdravie, varoval pre CNN Russell Fulmer, predseda pracovnej skupiny pre AI pri Americkej asociácii poradcov.
„Mám veľkú nádej v AI ako doplnok a rozšírenie terapeutickej práce, ale stále existujú obavy ohľadom zaujatosti a schopnosti AI vymýšľať veci. Myslím, že práve tu by bol ľudský terapeut najviac užitočný.“
Jedným z najväčších problémov, ktorým aplikácie pre duševné zdravie založené na umelej inteligencii čelí, je práve otázka zabezpečenia.
Začiatkom tohto roka si dospievajúci chlapec vzal život po tom, čo sa stal hlboko citovo pripútaný k personalizovanému chatbotu na platforme Character.ai. Spoločnosť teraz čelí žalobe rodiny. Podobný tragický incident bol hlásený minulý rok v Belgicku, kde chatbot na aplikácii Chai údajne presvedčil muža trpiaceho ekologickou úzkosťou, aby obetoval svoj život v prospech planéty.