„Dnes všetkých 193 členov Valného zhromaždenia OSN prehovorilo jedným hlasom a spoločne sa rozhodli riadiť umelú inteligenciu namiesto toho, aby ju nechali riadiť nás,“ uviedla veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.
Práve USA rezolúciu predložili. „Nevhodný alebo zlovoľný dizajn, vývoj, nasadenie a používanie systémov umelej inteligencie predstavujú riziká, ktoré by mohli ohroziť ochranu, podporu a užívanie ľudských práv a základných slobôd,“ uvádza sa okrem iného v prijatom dokumente.
Usmernenie AI
Rezolúcia je podľa Reuters ďalšou z radu iniciatív, ktorými sa vlády po celom svete snažia usmerniť vývoj umelej inteligencie v obavách, že by mohla byť zneužitá na narušenie demokratických procesov, podvodom alebo by mohla viesť k zániku mnohých pracovných miest.
Text tiež vyzýva členské štáty a iné subjekty, aby nepoužívali systémy umelej inteligencie, „ktoré nemožno prevádzkovať v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv.“ Upozorňuje tiež na "rôznu úroveň" technologického rozvoja v jednotlivých krajinách a vyzýva na podporu rozvojových krajín.
Okrem nezáväzných odporúčaní sa objavujú aj prvé zákony o používaní AI. Európska únia tento rok dokončila schvaľovanie prvého komplexného súboru takýchto pravidiel na svete, ktorý zavádza klasifikáciu technológií podľa spôsobu použitia a stanovuje rôzne úrovne obmedzení podľa miery rizika. Agentúra AP uvádza, že pravidlá by mohli nadobudnúť účinnosť do konca jari.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.