? Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Mladí Európania sú čoraz viac sklamaní z fungovania demokracie.
- Za dôvodmi stoja nerovnosť, neistota a nedôvera k inštitúciám.
- Generačná dohoda o „lepšej budúcnosti“ pre mladých sa rúca.
- Riešením môže byť férová sociálna ochrana, dostupné bývanie a reálna participácia.
Európsky prieskum ukázal, že menej než 60 percent mladých Európanov verí v demokraciu ako najlepší model vlády. Až 20 percent by v určitých prípadoch podporilo autoritársky režim, píše portál The Conversation.
Podľa UN World Social Report 2025 ide o generačný zlom - vyše štvrtina ľudí narodených v 90. rokoch vôbec nedôveruje vládam. Pre porovnanie, u seniorov je to len 17 percent. Kým kedysi boli mladí optimistickejší než staršie generácie, dnes platí pravý opak: viac skepsy, viac frustrácie a otvorenosť voči alternatívam.
Prečo má demokracia u mladých problém?
Za úpadkom dôvery stoja tri veci: nerovnosť, neistota a slabé inštitúcie.
- Nerovnosť: Príjmy mladých stagnujú od finančnej krízy 2007-08. Podľa MMF majú mladí Európania dnes najnižšie mediánové príjmy zo všetkých vekových skupín, zatiaľ čo dôchodky rastú.
- Neistota: Mnohí si nevedia dovoliť bývanie, stabilnú prácu či plánovať rodinu. Až tretina mladých v prieskume Young Europe 2025 označila dostupné životné náklady za politickú prioritu číslo jeden.
- Slabé inštitúcie: Pandémia, klimatická kríza či vojna na Ukrajine ukázali, že štátne inštitúcie často nestíhajú reagovať na výzvy doby.
Ako píše autor štúdie: „Keď inštitúcie zlyhajú v ochrane ľudí alebo v plnení sľubov, sociálna zmluva, na ktorej stojí demokracia, sa rúca.“
Ako získať dôveru späť
Riešenie nie je v pekných prejavoch politikov, ale v konkrétnych výsledkoch. Mladí chcú dostupné bývanie, dôstojnú prácu, funkčné služby a férovú šancu spolurozhodovať.
Univerzálna sociálna ochrana, respektíve spravodlivé verejné služby, ktoré fungujú pre všetkých, je podľa výskumu jedným z najlepších nástrojov, ako posilniť dôveru. No nestačí len na „záchrannú sieť“. Mladí potrebujú reálne investície do vzdelania, bývania či podpory zamestnanosti.
Demokracia podľa štúdie nepadá preto, že mladí túžia po diktatúre. Odmietajú len systém, ktorý sa im javí ako nefér, neefektívny a odpojený od reality.
Práve teraz sa musíme prebudiť
Ak demokracia nenájde cestu späť k mladým, riskujeme hlbšiu polarizáciu a nárast autoritárskych tendencií. Ako sa píše v správe: „Demokracia nemôže fungovať zo spomienok. Musí ukázať, že pracuje pre všetkých.“
Mladí žiadajú, aby ich spoločnosť brala vážne. Aby ich hlasy boli počuť, aby ich potreby neboli odsunuté. A najmä, aby mali podiel na budúcnosti.