
Gigantická modernizácia strategicky významných miest by mala podliehať absolútnemu utajeniu. Nie však v Rusku. Tamojšie firmy napriek zákonom šírili citlivé informácie verejne. A tak sa k nim dostali aj novinári zo Západu. Viac ako dva milióny dokumentov prezrádzajú aj tie najmenšie detaily zo života vojakov, píše iDnes.
Detailné plány a popisy, lokácie, zmluvy a protokoly výberových konaní. Všetko sa týka ruských vojenských základní, jadrových zariadení a modernizácie, ktorou tento sektor v posledných rokoch prechádza. Naprieč Ruskou federáciou zrovnali so zemou celé základne a nanovo ich vybudovali, postavili stovky nových kasární, strážnych veží, riadiacich stredísk a skladov. Vyhĺbili aj niekoľko kilometrov podzemných tunelov.
Prísny zákon obchádzajú
Dánsky portál Danwatch spolu s nemeckým Spiegelom analyzoval viac ako dva milióny dokumentov, ktoré získal z ruských, verejne dostupných databáz. Novinárom to trvalo niekoľko mesiacov a pribúdajúce prekážky prekonávali napríklad vďaka sieti serverov v Bielorusku a Kazachstane. Keby sa však Rusi riadili vlastnými zákonmi, vôbec by sa im to nepodarilo.
Ruský parlament totiž pred piatimi rokmi prijal nový zákon, ktorý mal sprísniť pravidlá pre zadávanie verejných armádnych zákaziek. Pristúpil k tomu po tom, čo úradníci zistili, že sa v dokumentoch k výberovým konaniam príliš často objavujú vojenské tajomstvá.
V tom istom čase ruské ministerstvo obrany vytvorilo novú databázu armádnych tendrov, ktorá mala byť prístupná len overeným firmám. Predstavitelia stavebných spoločností pracujúcich na vojenských zákazkách však citlivé informácie naďalej šírili verejne. A to skutočne donedávna – novinári sa dostali aj k tendru z minulého leta.
Medzi získanými materiálmi sú napríklad stovky originálnych detailných plánov k základniam raketových vojsk strategického určenia pri mestečku Jasnyj v Orenburskej oblasti na juhu Ruska. Tie sú od roku 2019 vybavené hypersonickým klzákom Avangard, ktorý môže niesť aj jadrové hlavice a v ambíciách ruského diktátora Vladimira Putina predbehnúť Západ v zbrojení hrá hlavnú úlohu.
Omietky a cement od nemeckej firmy
Dokumenty ukazujú nielen to, aká rozsiahla je snaha rekonštruovať zastarané budovy a že za posledné roky prebehli na rôznych miestach po celom Rusku dodávky obrovského množstva ocele, piesku, cementu, tehál či izolačných materiálov. Ako opisuje Spiegel, v tomto smere sa Rusko vo veľkom spoliehalo na západných dodávateľov.
Napríklad na spoločnosť Knauf, ktorá sa síce verejne dištancovala od svojich dcérskych firiem v Rusku, no naďalej si nad nimi ponecháva plnú kontrolu. Tieto firmy pre ruských klientov vrátane armády vyrábajú priamo v Rusku, Knauf už tam zrejme z Nemecka nevyváža. Napriek tomu je názov značky uvedený aj v zadávacej dokumentácii pri jadrových základniach a iných lokalitách.
Jednu z firiem dokonca v Putinovej ríši považujú za „systémovo významnú“, píše Spiegel a pripomína, že aj na staveniskách v ukrajinskom Mariupole sa po tom, čo ho ovládli Rusi, našli výrobky Knaufu.
Uniknuté dokumenty dávajú nahliadnuť aj do takých záležitostí, ako sú IT systémy, elektroinštalácie a vedenie vody, kúrenia či ventilácie. A to stále nie je všetko. Ruský šlendrián umožnil, že sa západní novinári dostali napríklad k podrobnému popisu používaných bezpečnostných systémov.
„Tri vrstvy elektrických plotov po vonkajšom obvode základne, senzory seizmickej aktivity a rádioaktivity, dvere a okná odolné proti výbuchu, železobetónové budovy a poplašné systémy s magnetickými kontaktmi a infračervenými senzormi. V niektorých prípadoch je uvedený aj typ a umiestnenie vnútorných kamier na budovách,“ píše Danwatch.
„To sú informácie, ktoré by Rusko zrejme chcelo utajiť. Nie že by tieto informácie znižovali hodnotu zariadení, ale robia ich potenciálne zraniteľnejšími,“ hovorí odborník na ruskú bezpečnostnú politiku a hlavný inštruktor spravodajských štúdií na vojenskej akadémii nórskych ozbrojených síl Tom Røseth.
Keď sa nudia, hrajú šach
Verejne sa dalo dohľadať aj to, kde ruskí vojaci umiestnení na týchto základniach jedia, spia alebo chodia na toaletu. Kto vedel, kde hľadať, mohol zistiť, kde oddychujú, s akým náradím cvičia – vraj behajú na páse a posilňujú s jednoručnými činkami – alebo čím zaháňajú nudu. Podľa investigatívcov sú to šach a dáma. Na stenách visia nápisy ako „Stoj! Otoč sa! Zakázaná zóna!“, „Vojenská prísaha“ či „Pravidlá starostlivosti o obuv“.
Záznamy boli voľne dostupné aj o podobe armádnych pivníc, vďaka čomu je teraz známe, kde vojaci skladujú ochranné pomôcky a kde stoja skrine so zbraňami. A to vrátane toho, kde sa nachádzajú riadiace miestnosti a ktoré budovy sú navzájom prepojené podzemnými tunelmi.
„Takéto materiály sú dokonalou spravodajskou informáciou. Ak pochopíte, ako je vedená elektrina alebo odkiaľ pochádza voda, a vidíte, ako sú rôzne veci v systémoch prepojené, môžete určiť silné a slabé stránky a nájsť slabé miesto, na ktoré sa dá zaútočiť,“ vysvetľuje bývalý plukovník a veliteľ 1. práporu vojenskej rozviedky britskej armády Philip Ingram.
Získané dokumenty podľa Røsetha zároveň odhaľujú, že modernizácia strategických jadrových zbraní zo strany Ruska je reálna a že za vznešenými slovami o nových typoch zbraní a infraštruktúre sa skrývajú úplne konkrétne kroky. Niektoré raketové základne sú vybavené novou senzorovou technikou, sú lepšie chránené. Niekdajšie silá, v ktorých sú systémy Avangard umiestnené, prešli zásadnou rekonštrukciou a sú z kvalitnejšieho materiálu, uvádza Spiegel.
„Je dôležité, aby sme situáciu správne pochopili, pretože stále existuje mnoho ľudí, ktorí si plne neuvedomujú, v akej situácii sa Európa teraz nachádza, a tou je zásadná zmena v bezpečnostnej politike. Preto je dôležité ukázať, že Rusko modernizovalo svoj jadrový arzenál. Napokon počas vojny na Ukrajine pravidelne hrozilo jadrovými zbraňami,“ dodáva Røseth s tým, že Moskva nedávno upravila svoju jadrovú doktrínu a znížila prah pre použitie jadrových zbraní.
Podľa Hanse M. Kristensena z iniciatívy Nuclear Information Project ruské modernizačné úsilie predstavuje predovšetkým veľmi potrebnú náhradu starých systémov zo sovietskej éry. Nemyslí si, že by významným spôsobom menilo krehkú rovnováhu medzi veľmocami. Napriek tomu je nutné vývoj na ruských základniach pozorne sledovať, upozorňujú novinári.
Poukazujú napríklad na to, že medzinárodné zmluvy, ktoré mali obmedziť počet niektorých typov rakiet a jadrových hlavíc, už neplatia. A že od apríla 2020 v Rusku neprebehla ani jediná americká inšpekcia.
Gigantická modernizácia bola v plnom prúde už v roku 2018, keď Putin predstúpil pred ruských politikov a sľúbil im, že nové jadrové systémy privedú Rusko do 21. storočia. „Nikto nás nechcel počúvať. Tak teraz počúvajte,“ odkázal vtedy Západu. O sedem rokov neskôr a s nekončiacou vojnou na Ukrajine, ktorú ruský vládca rozpútal, experti tvrdia, že reálne riziko jadrového útoku je stále nízke.
Sám Putin sa už v minulosti vyjadril, že nemá v úmysle byť tým, kto pomyselné červené tlačidlo stlačí ako prvý. „Áno, vyzerá to, že sedíme so založenými rukami a čakáme, kým proti nám niekto použije jadrové zbrane. Áno, je to tak. Ale potom by mal každý agresor vedieť, že odveta je nevyhnutná a že bude zničený,“ vyhlásil vtedy.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.