
Roger Byard nie je obyčajný lekár. Je to forenzný patológ, ktorý zasvätil svoj život vyšetrovaniu tých najtragickejších a najzáhadnejších úmrtí v Austrálii. Práve on stál za dôležitými dôkazmi v prípade takzvaných Snowtownských vrážd – jedného z najmedializovanejších kriminálnych prípadov v krajine. Už počas svojho prvého týždňa služby ho zavolali k mrazivému nálezu tiel uložených v sudoch.
Hoci šlo o vážny prípad, Byard počas svojej kariéry narazil aj na množstvo bizarných a ťažko uveriteľných situácií. V populárnom podcaste „I Catch Killers“ rozprával, ako sa stretol s prípadmi úmrtí spôsobených zvieratami, vrátane psov, hadov, žralokov, ale aj…. kohúta či dokonca makrely.
Jedna z najzvláštnejších tragédií sa stala v prístave Darwin. Muž, ktorý tam lovil, bol nečakane zrazený 25-kilogramovou makrelou, ktorá vyskočila z vody. Zasiahnutý do boku neprežil, bola to nešťastná náhoda, nesprávne miesto a čas.
Ďalšia tragická smrť prišla na dvore malej starenky. Pri zbere vajec ju napadol kohút a zobákom jej zasiahol nohu. Žena trpela kŕčovými žilami a poranenie, hoci pôsobilo nevinne, spôsobilo smrteľné krvácanie. „Ak máte kŕčové žily, stačí malá rana a môže to byť fatálne,“ upozorňuje Byard. „Ľahnite si, zatlačte ranu a nohu zdvihnite – môžete si tým zachrániť život.“
Podobne nečakaná smrť nastala aj v prípade ženy, ktorú len jemne poškriabala mačka. „Ľudia podceňujú riziko drobných poranení,“ varuje odborník.
Za desiatkami prípadov sa však ukrýva aj psychická daň. Forenzní patológovia denne čelia záberom, ktoré si bežný človek nevie ani predstaviť: zohavené, rozštvrtené či spálené telá, dopravné nehody, ale aj hladom umierajúce deti. Byard priznáva, že si za roky práce nesie psychické jazvy. „Vidíme najtemnejšie stránky ľudského života – a musíme ich analyzovať do detailov, vysvetliť ich súdu a čeliť pochybnostiam,“ hovorí.
A hoci si pôvodne myslel, že vždy nájde odpoveď, dnes už vie, že niektoré otázky ostanú nezodpovedané. „Najťažšie je povedať rodine, že nevieme, čo sa presne stalo. Ale aspoň im môžeme povedať: ‚Nič z toho nebola vaša vina.‘“
Byard zdôrazňuje, že svojimi skúsenosťami nechce šokovať, ale varovať. Smrť môže prísť aj zdanlivo nevinne a pripravenosť môže zachrániť život.