
? Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Video z jadra havarovaného reaktora č. 4 sa opäť virálne šíri na sociálnych sieťach.
- Vyhotovil ho technik, ktorý sa do zóny vybral bez povolenia.
- Zábery sú strašidelne „tiché“ - no každé zrno statiky na kamere znamená radiáciu.
- Odborníci odhadujú, že následky havárie zabili tisíce ľudí.
Černobyľ je jednou z tých udalostí, ktoré čas síce odsunul do histórie, ale zabudnúť sa na ňu nedá. A keď sa na internete objaví nový záber zo srdca najnebezpečnejšieho miesta v Európe, okamžite si nájde pozornosť, píše portál Unilad. Najnovšie sa to podarilo krátkemu videu, ktoré sa objavilo na Reddite a opäť vyvolalo vlnu fascinácie aj hrôzy.
Jedna z najhorších katastrôf
Katastrofa v černobyľskej jadrovej elektrárni sa odohrala 26. apríla 1986, keď explodoval reaktor číslo 4. Výbuch uvoľnil do atmosféry smrteľné množstvo radiácie, ktoré o niekoľko hodín zaznamenali aj krajiny vzdialené stovky kilometrov.
Ako píše portál UN News, okolo 30 ľudí zomrelo priamo pri výbuchu, no následky boli ďaleko rozsiahlejšie - podľa odhadov OSN si dlhodobé vystavenie radiácii vyžiadalo tisíce ďalších životov. Hoci je okolie reaktora aj dnes legálne neprístupné a extrémne nebezpečné, záujem oň neutícha. A práve na tomto mieste vzniklo video, ktoré sa teraz šíri sociálnymi sieťami.
Zábery pochádzajú od Alexandra Kupného, technika jadrovej fyziky, ktorý v roku 1989 pracoval v reaktore číslo 3. Medzi rokmi 2007 a 2009 absolvoval spolu so svojím priateľom Sergejom Košelevom niekoľko nepovolených výprav priamo k takzvanému „sarkofágu“ - obrovskej betónovej konštrukcii, ktorá bola po havárii postavená na zakrytie trosiek.
Keď sa smrť stáva viditeľnou
Video zachytáva temné, špinavé podzemie, na prvý pohľad nič výnimočné. Až na to, že každé „zrnenie“ či záblesk na zábere nie je len obyčajná technická chyba. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na Reddite: „Vždy, keď kamera prejde cez niečo tmavé, smrť sa stáva viditeľnou - tie malé bodky sú radiácia, ako interaguje so senzorom.“
Ďalší používateľ dodal: „Úžasné video – vyzerá to ako obyčajný špinavý suterén, až kým si neuvedomíš, že sa pozeráš na jedno z najnebezpečnejších miest na svete.“
Kupnij a Košelev pri natáčaní použili všetko dostupné ochranné vybavenie, no aj tak to bola extrémne riskantná akcia. Dnes, takmer 40 rokov po katastrofe, je černobyľská zóna stále synonymom „neviditeľnej smrti“ - a každé nové video z jej vnútra to len potvrdzuje.