Rekonštrukcia Slotinovho experimentu - Demon core.Wikipédia/
StoryEditor

Najnebezpečnejší objekt, aký kedy existoval, vznikol úplnou náhodou. Ako prvých zabil svojich tvorcov

Sarah Dobiašová26.02.2025., 09:00h

Najnebezpečnejší objekt, aký kedy existoval – takto bolo označené plutóniové jadro, ktoré vzniklo náhodou počas výskumu pre atómovú bombu. Jeho smrteľný vplyv na vedcov spôsobil tragické úmrtia a dodnes je považovaný za najnebezpečnejší predmet na svete.

Lajkuj Brainee.sk na

V historickom príbehu o vzniku atómovej bomby počas druhej svetovej vojny existuje jeden objekt, ktorý si získal notorickú povesť – "Demon core". Tento plutóniový kúsok mal pôvodne slúžiť ako súčasť experimentov pri vývoji jadrových zbraní, no nakoniec sa stal symbolom nebezpečenstva, ktoré si ani jeho tvorcovia nedokázali predstaviť.

Vznik objektu a jeho smrteľné následky

V roku 1945 sa vedci pokúšali presne určiť hranicu, kedy jadrový materiál prejde do superkritického stavu, čo znamená, že začne nekontrolovateľne reagovať a vyvolá obrovskú jadrovú explóziu. Aby dosiahli tento cieľ, manipulovali s plutóniovým jadrom a testovali jeho reakcie. Avšak v tejto oblasti experimentovania sa stali dve tragédie, ktoré zasiahli samotných vedcov.

Životy, ktoré si objekt vyžiadal

Prvou obeťou bol Harry Daghlian, ktorý počas experimentu v roku 1945 neúmyselne spôsobil, že jadro prešlo do superkritického stavu, keď omylom zhodil wolfram-karbidovú tehlu na jadro. Keď sa snažil opraviť svoju chybu a vybral tehlu, dostal smrteľnú dávku žiarenia. O necelý mesiac neskôr, vo veku len 24 rokov, zomrel na otravu žiarením.

image

Hisashi pri nehode v elektrárni dostal 34-krát viac radiácie než v Černobyle. Jeho smrť patrí k najbolestivejším v histórii

Aj napriek tejto tragédii  výskum jadra pokračoval, čo viedlo k ďalšiemu smrteľnému incidentu v máji 1946. Tentokrát bol na scéne Louis Slotin, známy svojim riskantným prístupom k experimentom. Pri pokuse uzavrieť plutóniové jadro dvoma polguľami z beryllia sa stalo, že sa tieto polgule náhodne dotkli, čo spôsobilo katastrofálnu reťazovú reakciu, pri ktorej jadro prešlo do superkritického stavu. Slotin dostal smrtelnú dávku žiarenia a po niekoľkých dňoch zomrel.

Oba incidenty, ktoré si vyžiadali životy vedcov, sú považované za nešťastné dôsledky experimentovania na tak nebezpečnom objekte, ako bol "Demon core". Tieto tragédie viedli k zásadnej zmene v bezpečnostných protokoloch v rámci jadrových výskumov.

Osud objektu a jeho ďalšie využitie

Po týchto smrteľných nešťastiach bol "Demon core" roztavený a použil sa na výrobu menších jadier pre ďalšie zbrane a rakety v americkom jadrovom arzenáli. Napriek tomu, že prešiel týmto procesom, jeho povesť zostala nezmazateľná a "Demon core" sa stále považuje za najnebezpečnejší objekt, aký bol kedy vytvorený, aj keď na svete existujú aj iné historické tragédie ako "Slonia noha" v Černobyle.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. marec 2025 00:04